Ticari İşletmenin Devri Nasıl Olur?

Ticari İşletmenin Devri Nasıl Olur?
21.01.2021
907

​Bazen işletmemiz var iken bazı durumlardan dolayı işletmemiz kapatmak zorunda kalabiliyoruz. Ticari işletmemizde kapatmak yerine devretme olayı da olabiliyor. Kapatmaktansa işletmeyi devretmek daha mantıklı olabilir. Peki, ticari işletmenin devri nasıl olur kolay mı? Ticari işletmeleri devir etmek istiyorsak öncelikle devir alacak kişi bulmamız lazım. Devir alacak kişiyi yakın çevrede bulamazsak internette bazı ilanlar vererek bulabilirsiniz.

Ticari İşletmenin Devri Nasıl Yapılır?

Ticari işletmeyi devir ederken bazı gerekli bir takım kanunları bilmemiz lazım. Ticari işletmeyi devir ederken içinde bulunan bütün mal varlıkları ile beraber devredilmesi lazımdır. Bu sözleşmede geçen maddelerden biridir.

İşletme devir ederken yapılan bazı sözleşmeler;

  • İçinde bulunan tüm malları, eşyaları
  • İşletmenin değerini ve ismini
  • Kiracılık hakkı ve sözleşmesini
  • Ticaret belge ve unvanı

Ve bunun gibi kanunlar devir sözleşmesinin içinde yer almaktadır. Ancak devir verecek ve alacak kişi anlaşmalı şekilde bunlardan birini madde dışına çıkarma hakları vardır. Bu işletmeyi devredecek kişi bir ay önce işletme nasılsa bir ay sonraki durumunu da değiştirmeden işletmeyi devretmelidir. Bundan dolayı içindeki bulunan mal ve eşyalarla birlikte değişiklik yapmadan devretmesi gerekiyor. Dediğimiz gibi iki tarafın da anlaşması ile içinde bulunan belirli eşyaları çıkartma hakkına sahiptirler.

Ticari İşletmenin Devri Nasıl Olur?

Ticari İşletmenin Devri Nasıl Olur?

Ticari İşletmenin Borçlarını Devir Sözleşmesi Dışında Devir Edebilir Miyim?

Başlıktan anlaşılacağı üzere borcunuz varken işletmeyi nasıl devir edebileceğinizi merak ediyorsunuz. Devir verecek kişinin ticari işletmenin içinde bulunan borçlarının da işletme ile beraber devredilmesi gerekiyor. Ticari işletmenin içinde bulunan borçlar; işletmenin büyümesi ya da işletmenin açılması ile çekilen kredilerdir. İşletmenin üzerine olan borçlar devir verirken de devir alacak kişinin üzerine devredilmiş olur.

Peki, bunu devir alacak kişi kabul edecek mi? Ticari işletmede borçların devir alacak kişiye geçmesi için bazı sözleşmede bazı maddeler bulunmaktadır. Borçlara göre bir devri sözleşmesi uygulanması gerekmektedir. Bu şekilde ticari işletmenin üzerine borç varken işletmeyi devretme olayı gerçekleşmektedir. Ticari işletme devredilirken yazılı bir devir sözleşmesi yapılmalıdır. Ticaret siciline kayıt ettirilmelidir. Devir işleminin yapıldığı, alacaklılar haber edip bilgilendirilme yapılmalıdır. Anlattığımız kadarı ile ticari işletmenin devri bunlarla beraber gerçekleşiyor.

İşletmeyi Devir Vermek Mi Daha İyi Yoksa Kapatmak Mı?

İşletmenizi bir tür sorunlardan dolayı sonlandırmak zorunda kalabilirsiniz. Bazıları işletmeyi devir verirken, bazıları ise kapatmayı tercih ediyor. İşletmenizi devir vermekle kapatmak arasında çok fark olduğunu düşünüyoruz. İşletme devir verme ve işletmeyi kapatmak arasında bir takım farklar vardır. İşletmeyi sağlık sorunları, askere gitme, yürütememe, iş yapamaması, ya da başka bir yer açmak gibi birçok sorundan dolayı kapatmak ya da devir etmek istiyoruz.

Peki ya hiç düşündünüz mü devir vermek mi daha iyi yoksa kapatmak mı? İşletmeye devir vermek kapatmaktan daha çok karlı olabilir. İşletmeyi kapatırken içindeki eşyaları maalesef toptan fiyatına çok düşük bir fiyat da satmak zorunda kalıyoruz. Ancak işletmeyi devir ederken neredeyse normal satış fiyatına içindekilerle beraber devir ediyoruz. İşletmeyi devretmek hem devir alana hem de devir veren adına çok avantajlı bir fırsattır.

İşletme Devir Almak Mı Yoksa Sıfırdan İşletme Açmak Mı Daha Avantajlı?

Sizde bir işletmeye açmayı düşünüyorsanız devir almak sizin için mantıklı olacaktır. Hem devir alırken dükkan açma masraflarıyla, eşyaları yerleştirme işleri ile tadilat masrafları ve zorlukları ile falan uğraşmıyorsunuz hazır işletmede ne tür iş yapıyorsanız işinize başlayabiliyorsunuz. Ancak siz kendi işletmemin kendi tasarımını ben belirleyeceğim diyorsanız direk sıfırdan işletme açmak sizin elinizdedir.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Önemli Not: Sitede yer alan makalelerde yer alan bilgilerin doğrudan doğruya kişiler tarafından kullanılması sakıncalıdır. Bilgi, ipucu ve Yargıtay kararlarına ilişkin anlatımlar sadece tavsiye niteliğinde olup işbu anlatımlara dayanarak davaların asaleten takip edilmesi kesinlikle . İster ceza ister özel; hukukun her alanında olursa olsun davalarınızı alanında uzman ve tecrübeli bir avukat ile takip etmenizi öneririz. Avukatlık hizmetinin bir güven ilişkisi içermesi nedeniyle gerekli değerlendirmeyi bizzat kendiniz yapıp, sağda solda yazan "İzmir'in en iyi avukatı" gibi emarelere itibar etmeyiniz.