Senet İptal Davası Nedir?

Senet İptal Davası Nedir?
30.11.2020
1.413

Senet, ticaret kanunu hükmünde düzenlenen önemli belgelerden biridir. Senet önemli bir belge olduğu için özelikle korunması gerekir. Önemli olduğu asla unutulmamalıdır. Senet istemeyerekte olsa bir başkasının eline geçmesi halinde her zaman tahsil edilmesi ve hak durumunun kaybolması göz önünde bulundurulmalıdır. Bu sebepten dolayı senedin önemi dikkate alınmalı ve korunması gerekir. Bu tarz işlemler için senet iptal davası nedir, nasıl olur gibi sorular gündeme gelir.

Zıya Terimi Nedir?

Senet istenmeyen durumlar yüzünden yanabilir, kaybolabilir, üzerine bir şey dökülebilir ya da en kötü ihtimalle yırtılabilir. Bu gibi durumlardan kaynaklı olarak senedin hamili tarafından beyanının gerçekleştirilemeyecek olması ya da senet içerisindeki hakkın okunamaması halinde hukuk dilinde kullanılan kelimenin adı zıya ya da zayi olma terimi denir.

Senet İptal Davasını Kimler Açabilir?

Senet, zıya ya da zayi olma durumlarında senet üzerinde yetkisi veya hakkı olan kişi için adli ticaret mahkemesinde senedin iptali için dava açılır. Her mahkeme olduğu gibi bu tarz mahkemelerde de öncesinden kanıtlanması gerekir. Mahkeme bu kanıtları sunarak dava açması, sonuçlanması açısından önem arz eder.

İptal davasını sadece senedi düzenleyenin açması mümkün değildir. Yargıcının vermiş olduğu karara göre bu belirlenir. Uygulama aşamasında da keşideci tarafından açılan iptal davaları olumsuz sonuçlanır.

Senet İptal Davası Nedir?

Senet İptal Davası Nedir?

İptal Davasının Devam Ettiği Süreçte Senedin Kullanılması Ya Da Senet Bedelinin Ödenmesi Engellenebilir Mi?

Senet iptal davası sürecinde zayi olma gibi durumlarda yani yırtılma, yanma, su dökülme gibi sebeplerle senedin kaybolma başkasının eline geçme söz konusu olmadığı için seneden kullanılması ya da başka bir şahsa ödenmesi konusu mümkün değildir. Bu sebepten dolayı zorunlu tedbir almaya gerek yoktur.

Fakat ekstra durum olarak senedin kaybolması, çalınması, hırsızlık gibi durumlarda senedin bir başkasının eline ulaşması göz önüne bulundurularak, borçluya ibraz edilmesi riski her zaman yüksek ihtimaller arasındadır. Bu tarz durumların önüne geçmek için öncelikli olarak bu durumlarla ilgilenen yetkili mahkemeler tarafından iptal davası açılmalıdır. Hırsızlık veya çalınma gibi durumlarda senedi çalan kişi ile iletişime geçilip geri isteme şansı olabilir. Aksi taktirde mahkeme süresince senedin iptal olunacağı söylenilir.

İptal Kararının Hüküm Ve Sonuçları Nelerdir?

Senet iptal davası süresinde mahkeme kararı senedin iptaline yönelik ise senetin başvuru yapıldığı durum kesinleşmiş olur yani zayi olduğu durum onaylanır. Ticaret kanunun maddelerine göre tekrardan senet hakkının masraflarını ödemek şartı ile yeniden mahkeme kararı ile oluşturmak mümkündür. Burada önemli olan şey mahkeme kararı ile olmasıdır. Tek başına kendi kendine karar verilebilen olay değildir. Senetsiz beyan etme ve yeni bir senet oluşturma imkanı vardır.

Senetin çalınması, başkasının eline geçmesi yani zayi olması durumlarında hiç bekletilmeden hemen çözüme kavuşturulması gerekir. Bunun sebebi olabilecek hak kayıplarının önüne geçilmesidir.

Kıymetli Evrak Çeşitleri Nelerdir?

Kıymetli evrak yani önemli evraklar çevrede para olarak adlandırılan üzerinde kişinin hakkına dair yazılar olan belgeyi içerir.

Kıymetli evrak çeşitleri şu şekildedir;

  • Kambiyo senetleri; Bono, çek, poliçe
  • Menkul kıymetler; Hisse senetleri, tahviller, hazine bonoları, ipotekli borç senetleri gibi çeşitler mevcuttur.

Bu tarz durumlar parasal işlemler olduğu için kişiyi maddi açıdan zarara uğratabilir. Bunu göz önüne alınarak iyi araştırılmış şekilde senet alınmalıdır. Senet alındıktan sonra etrafa konulmamalıdır. Kıymetli bir belge ile eş değer görülüp gizli dolap ya da bölmelere yerleştirilmelidir. Çalınması durumlarında dava süreçleri uzun olduğu için zaman kaybı ve masrafların önüne geçmek üzere dikkat edilmelidir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Önemli Not: Sitede yer alan makalelerde yer alan bilgilerin doğrudan doğruya kişiler tarafından kullanılması sakıncalıdır. Bilgi, ipucu ve Yargıtay kararlarına ilişkin anlatımlar sadece tavsiye niteliğinde olup işbu anlatımlara dayanarak davaların asaleten takip edilmesi kesinlikle . İster ceza ister özel; hukukun her alanında olursa olsun davalarınızı alanında uzman ve tecrübeli bir avukat ile takip etmenizi öneririz. Avukatlık hizmetinin bir güven ilişkisi içermesi nedeniyle gerekli değerlendirmeyi bizzat kendiniz yapıp, sağda solda yazan "İzmir'in en iyi avukatı" gibi emarelere itibar etmeyiniz.