Haciz Nedir?
12.12.2020
940

Devletin bireye veya kişilere yönelik borcunu ödememesi takdirinde kişinin mallarına el koyması ile ve birçok yetkisinin kısıtlanması hacizdir. Bu genel yönden haciz nedir sorusunda devletin kişinin hangi malvarlığına el koyması için hiçbir yönden ayrım olmaz ve devlet gereken malları tahsil etmektedir.

Hacizin Gelmesi ve Haciz İşlemi Nedir?

Hacizin gelmesinde belli şartlar vardır.

Bunlar ise;

 • Bir eve veya başka bir şirkete işe haciz gelmesi için bir borcun gerekilen süre takdirinde ödenmemesi söz konusu ise o borç belli süre içinde haciz olarak gelmektedir.
 • Haciz kararı boyunca bu süreç içinde verilmiş bir takip numarası olması gerekmektedir.
 • Ödeme emri olarak en geç 7 gün süre verilir ve eğer kişi itiraz etmez ise direk haciz gönderilmektedir.
 • Para alacak kişinin İcraya gitmesi ve talep etmesi üzerine haciz işlemi koyulmaktadır.
 • Alacaklı kişi borcu olan kişiye ödeme emri yaptırmaktadır.
 • Borçlu kişi bu ödeme emri süresi boyunca ödemez ise eğer o zaman işlemler haciz yolu ile alınmaktadır.
 • Borçlu kişinin evinde taşınan eşyalarına ve bütün tapularına el konulmaktadır.
 • Eğer kişi gününde ödeme yaparsa bu işlemler gerçekleşmemektedir.

  Haciz Nedir?

  Haciz Nedir?

Hangi Mallara Haciz Konulur?

Haciz durumunda borçlu kişinin evinde bulunan eşyalara yani koltuk takımı, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinası, televizyon, dolaplar, ve birçok eşya götürülmektedir. Ayrıca bir de kişinin arazi ve arsaları varsa bunlara devlet el koymaktadır. Kişi borcunu ödeyene kadar sahip olduğu şeyleri geri alamamaktadır.

Haciz Durumunda Borçlu Neler Yapabilir?

Borcu olan kişi haciz isteyemez. Çünkü borcu vardır ve 10 günlük ödeme süresi boyunca haciz olmamaktadır. Ayıca ihtiyati haciz süresi vardır. Bu süre de alacaklı kişi için on gün içinde uygulanması gerekmektedir. Bu süreyi geçtiği takdirde ihtiyati haciz kendiliğinden de kalmaktadır. Bir de icra dosyasına konulan hacizin mallar sayıldığı takdirde bir sene süresi boyunca kendiliğinden düşmesi söz konusudur. Eğer düşmediği zaman gidip düzelttirme yetkiniz bulunmaktadır. Ayrıca haciz olan dosya bir yıl sonra düşer ve bu süre içinde düşmez ise şikayet edebilirsiniz. Banka hesaplarına olan haciz ise alacaklı kişi altı ay içinde almış olduğu haciz eşyalarını saydırıp o süre zarfında değerlendirip taşınmaz ise satılmasını talep eder ve bir sene içinde satılmaktadır ayrıca borçlu olan kişinin diğer üçüncü kişilerden alacağı da hükmü bulunmaktadır.

Bankada hesap varsa eğer haciz geldiği için bloke olur ve bu blokeler borç ödenmediği takdirde kalmaz ve kişi eğer borcunu ödeyip kaldırma talebinde bulunursa kalkabilir. Bir de dilekçe verip kaldırma talebinde bulunabilir. Çünkü bloke olan karttan para çekimi yapılmamaktadır. Vergi dairesi borcunuzu ödediğiniz takdirde hesap blokelerini kaldırma işlemlerini yapmaktadır. Eğer ki mallar icrada satılmazsa bu büyük sorunlar yaratır ve borçlu olan kişi için faiz durumu ortaya çıkmaktadır. Borçlu ancak kendi malının borcunu öderse geri mallarını alabilmektedir.

İcrada İhale Olması Toplumsal Açıdan Nasıldır?

İcrada ihale olması toplumsal yönden etik bir harekettir. Çünkü toplumun düzeninin oluşması bağlamında etik durumda olmaktadır. Yani bir borcun ödenmesi durumunda ve alacaklı kişinin borcunu zamanında ödemesi toplum açısından ve hukuksal yönden etik bir davranış olarak karşımıza çıkmaktadır. Böylelikle alacaklı kişi ve borçlu kişi mağduriyet yaşamaz ve iki tarafta sorumluluk sahibi olarak gerekenleri yerine getirmek zorunda olursa eğer hiçbir şekilde mağduriyet yaşanmaz ve sonuçlar daha iyi olacaktır. Bu durumda toplumsal açıdan etik olabilmesi için borçlu kişilerin borcunu zamanında ödemesi en iyi biçimde olacaktır.

ETİKETLER: ,
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Önemli Not: Sitede yer alan makalelerde yer alan bilgilerin doğrudan doğruya kişiler tarafından kullanılması sakıncalıdır. Bilgi, ipucu ve Yargıtay kararlarına ilişkin anlatımlar sadece tavsiye niteliğinde olup işbu anlatımlara dayanarak davaların asaleten takip edilmesi kesinlikle . İster ceza ister özel; hukukun her alanında olursa olsun davalarınızı alanında uzman ve tecrübeli bir avukat ile takip etmenizi öneririz. Avukatlık hizmetinin bir güven ilişkisi içermesi nedeniyle gerekli değerlendirmeyi bizzat kendiniz yapıp, sağda solda yazan "İzmir'in en iyi avukatı" gibi emarelere itibar etmeyiniz.