Ticari Davalarda Arabulucu Ne Zaman Devreye Girer?

Ticari Davalarda Arabulucu Ne Zaman Devreye Girer?
02.11.2020
756

Ticari davalar; ticaretle uğraşan, alım ve satım işlemleriyle ilgilenmekte olan, maliye alanı bulunan işletmelerde çalışma yapan kişilerin sıklıkla karşılaşmakta olduğu davalar arasında yer alır. Bu davalar gündeme geldiği zaman ise; ticari davalarda arabulucu ne zaman devreye girer? Sorusu merak edilir. Bu sorunun yanıtını daha net bir şekilde anlamak amacıyla arabulucu ne demektir, bilinmesi gerekir. Arabulucular; hukuk eğitimi tamamlayan, genel olarak aynı zamanda avukat olan veya hukuki olarak bir yetkinliği bulunan görevlilerdir. Ticari davalar söz konusu olduğu zaman arabulucuların görevlerine bağlı olarak, devreye girmekte oldukları bilinmelidir.

Ticari Davalarda Arabulucuların Ne zaman Devreye Gireceği Değişir Mi?

Ticari davası olan ve ticari davalarda arabulucu ne zaman devreye girer? Diyen insanlar; dava içeriklerine göre arabulucuların devreye girme zamanlarında değişim olduğunu bilmeleri gerekir. Bir ticarin davanın içerik olarak farklı olması; o davada muhakkak mahkeme kurulmasını gerektirecek, ceza sorunu teşkil edecek veya uzun bir yargılama sürecini zorunlu kılacak nitelikte olabilir.

Benzer bir şekilde, dava içeriklerinin farklı olmasından kaynaklı olarak; davada mahkeme kurulması zorunlu olmayan, arabulucular çalışma yaptıktan sonra sorun ortadan kalkan ve bu arabulucu kararlarının da hukuki belge olduğu davalar da söz konusu olabilir. Dava içeriği olarak arabulucuların olmasıyla çözülecek nitelikte ve ceza davalarını kapsamayan nitelikte ise arabulucular hemen devreye girebilir.

Arabulucuların devreye gireceği zamanın değişken olmasının bir diğer nedeni de, ticari olarak aralarında uyuşmazlık çıkmış olan tarafların tutumlarıdır. Taraflar; anlaşma konusunda kararsız olabilir, bir taraf doğrudan mahkeme kararı istiyor olabilir veya farklı nedenler sonucunda arabulucu olan çalışanlara ilerleyen süreçlerde başvuru yapılmış olabilir. Bu tür durumlarda arabulucular, başvuru yapıldıktan sonra devreye girer.

Ticari Davalarda Arabulucu Ne Zaman Devreye Girer

Ticari Davalarda Arabulucu Ne Zaman Devreye Girer

Ticari Davalarda Arabulucuların Ne Zaman Devreye Gireceği Nasıl Belirlenir?

Bir ticari dava konu olduğu zaman ve bu dava için ticari davalarda arabulucular ne zaman devreye girer? Araştırması yapıldığı zaman; arabulucu olan görevlilerin devreye girme zamanlarının nasıl belirlenecek olduğu da bilinmesi gerekir.

Bununla beraber, ticari davalar yapılırken arabulucuların devreye girme zamanları şu unsurlara göre belirlenir:

  1. İlk olarak, ticari dava olarak nitelendirilen; maddi unsurlara dayanan, ticaret yapan tarafların veya bir tarafın ticaret yapan, diğer tarafın ticaretten fayda sağlayan taraf olduğu bir davanın açılmış olması gerekir. Arabulucular devreye girmeden önce ticari davanın açılmış olması, arabulucuların doğrudan dava sonuçlanmasına yönelik çalışma yapmasına neden olacaktır.
  2. Açılan ticari davanın; davayı kontrol eden ve değerlendiren savcı tarafından gözlem altına alınması sağlanır. Davanın içerik olarak yalnızca ticari dava mı olduğu, yoksa bunun da yanı sıra suç veya ceza içeren bir dava mı olduğuna karar verilir.
  3. Yalnızca ticari dava olması sonucunda, savcılık tarafından dosya oluşturulacağı ve bu dosya sonucunda mahkeme sürecinin başlayacak olduğu bildirilir. Ayrıca, mahkeme kurulmadan önce veya yargılama süreci başlamadan önce arabulucunun devreye girmesi halinde mahkemenin sona ereceği de bildirilir.
  4. Bilgilendirmelere faydalanan dava tarafları, mahkeme süreci başlamadan bir gün öncesine kadar arabulucunun devreye girmesini sağlayabilir. Arabulucuların devreye girmesi ise yalnızca her iki tarafın da ortak kararı söz konusu olduğu zaman geçerlidir.

Bu şekilde, her iki dava tarafının da anlaşmaya varmasına bağlı olarak arabulucunun devreye gireceği zaman belirlenebilir. Taraflar arasında arabulucunun olması konusunda uyum olmadığı zaman ise, devreye girme gibi bir durum söz konusu değildir. Ayrıca, yargılama yapılmaya başlandıktan sonra arabulucunun devreye koyulması; yargılamaya başlanmadan önce arabulucunun devreye koyulmasından daha zor olacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Önemli Not: Sitede yer alan makalelerde yer alan bilgilerin doğrudan doğruya kişiler tarafından kullanılması sakıncalıdır. Bilgi, ipucu ve Yargıtay kararlarına ilişkin anlatımlar sadece tavsiye niteliğinde olup işbu anlatımlara dayanarak davaların asaleten takip edilmesi kesinlikle . İster ceza ister özel; hukukun her alanında olursa olsun davalarınızı alanında uzman ve tecrübeli bir avukat ile takip etmenizi öneririz. Avukatlık hizmetinin bir güven ilişkisi içermesi nedeniyle gerekli değerlendirmeyi bizzat kendiniz yapıp, sağda solda yazan "İzmir'in en iyi avukatı" gibi emarelere itibar etmeyiniz.