Kefalet Sözleşmesi Nedir?

Kefalet Sözleşmesi Nedir?

Kefalet sözleşmesi; borçlu olan bir kişinin, borç aldığı kişiyle aralarında paranın geri ödeneceğine dair garanti sözleşmesi olarak bilinmektedir. Bu sözleşmede borç alacak kişinin bir kefil sunması gerekmektedir. Kefil bir nevi, borç alan kişinin ödeme gücünü temsil etmekle birlikte borcunu tekrar ödeyeceğinin sözünü garanti etmektedir. Kefalet sözleşmesi yapılması ise borç alan kişinin borcu ödeyemeyecek duruma gelmesi ve ödeme güçlüğü yaşaması durumunda borcu ödeyebilecek bir kefil göstererek sözleşme yapılır. Böylece herhangi bir maddi güçsüzlükte kefil devreye girerek borçlu kişinin borcunu ödemeyi garanti eder.

Kefalet Sözleşmesindeki Şart ve Koşullar

Kişilerin aralarında kefalet sözleşmesi oluşturmaları için bazı şartları sağlaması gerekir.

Bu şartlar aşağıda sıralanmıştır;

  • Yazılı irade açıklaması, kefilin, borçlu olan kişinin herhangi bir maddi güçsüzlük yaşaması ve borcu ödeyemeyecek duruma gelmesi durumunda borcu ödemeyi kabul ettiğine dair yani kefil olacağına dair bir yazılı irade metnini imzalaması gerekmektedir. Kişinin kefil olduğunu belirten sözleşme metni; yazılı biçimde sunulmalı, kefilin ödemek ile yükümlü olacağı en yüksek borç miktarı açıkla belirtilmeli ve kefalet tarihi de belirtilmelidir.
  • Aynı zamanda, sözleşme hazırlanırken kefilin borcun sadece bir kısmından sorumlu tutulduğu bir madde de eklenebilmektedir.
  • Esas borç, ortada geçerli bir borç alma durumu olduğunda kefalet sözleşmesinin yapılacağı belirtilir. Eğer taraflar arasında daha çok alacaklının tarafında elbette, kişinin borcun ödeneceğine karşı herhangi bir olumsuz düşüncesi var ise bunun için kefalet sözleşmesi isteyebilir. Esas borç için yapılan kefalet sözleşmesi, başka bir borç için de kullanılamaz.

Kefalet sözleşmesinde yukarıda bahsedilen konular dışında veya içerisinde herhangi bir değişiklik yapılması ve kefilin üzerindeki sorumluluğun artırılması, kefalet için önceden belirlenen biçime uyulmadığı zaman herhangi bir hüküm doğurmaz.

Kefalet Sözleşmesi Nedir?

Kefalet Sözleşmesi Nedir?

Kefalet Sözleşmesi Türleri Nelerdir?

Kefalet sözleşmesinin, yaygın olarak bilinen üç türü bulunmaktadır.

Kefalet sözleşmesinin üç türü aşağıda açıklamaları ile verilmiştir;

Müteselsil Kefalet

Kefalet sözleşmesi yapıldığında borç ödeme zamanı da kararlaştırılır. Bu borç ödeme zamanı geldiğinde alacaklı kişinin direkt kefilden borcu istediği durumlar olabilmektedir. Kefil de eğer müteselsil kefil adını ve sorumluluğunu kabul etmişse de bu yükümlülük altına girmeyi de kabul etmiş demektir. Bununla birlikte alacaklının da borçlu kişiyi takip etmeden ya da taşınmaz olan rehinini paraya döndürmeden de kefili takip edebilmektedir. Fakat alacaklının bunu yapabilmesi için en önemli şart ise borçlu kişinin ödemede gecikmesi ve ödeme güçlüğü yaşama gibi durumların içinde olması gerekmektedir.

Adi Kefalet

Adi kefalette alacaklı, ilk olarak kefile başvurmaz. Bu kefalet türünde alacaklının ilk önce asıl borçlunun peşine düşmesi ve alacağını ondan istemesi gerekmektedir. Eğer borçlu bu durumda ödeme güçsüzlüğünü ifade eder ve alacaklının borcunu ödeyemeyeceğini tasdik ettirir ise alacaklı işte o zaman kefilden alacağını isteme hakkına sahiptir. Alacaklının bu kefalet türüne ithafın doğrudan kefile başvurması için bazı durumların onaylanması gerekmektedir. Bu durumlardan biri borçluya karşıt olarak yapılan bir takip bitiminde borçlunun borcu ödeyemeyecek durumda olduğu onaylanırsa alacaklı doğrudan kefile başvurabilmektedir. Bir diğeri ise borçlu kişinin iflas etmesi durumudur. Aynı zamanda borçlunun Türkiye içinde bulunan takibinde sorun çıkması ve bu durumun zorlaşması alacaklıyı direkt olarak kefile yönlendirecektir.

Birlikte Kefil

Borçlu, borcu için birden fazla kefil gösterebilmektedir. Kefiller bu türde, önce kendi paylarına düşen kefilden sorumlu tutulurlar daha sonra da kefile kefil gibi bir durum oluşur ve hepsi burada birbirlerinden sorumlu olurlar.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Önemli Not: Sitede yer alan makalelerde yer alan bilgilerin doğrudan doğruya kişiler tarafından kullanılması sakıncalıdır. Bilgi, ipucu ve Yargıtay kararlarına ilişkin anlatımlar sadece tavsiye niteliğinde olup işbu anlatımlara dayanarak davaların asaleten takip edilmesi kesinlikle . İster ceza ister özel; hukukun her alanında olursa olsun davalarınızı alanında uzman ve tecrübeli bir avukat ile takip etmenizi öneririz. Avukatlık hizmetinin bir güven ilişkisi içermesi nedeniyle gerekli değerlendirmeyi bizzat kendiniz yapıp, sağda solda yazan "İzmir'in en iyi avukatı" gibi emarelere itibar etmeyiniz.