Kadın Haklarına Saldırı Nedir?

Kadın Haklarına Saldırı Nedir?

Kadın hakları konusunda her geçen gün önemli çalışmalarda bulunuyor. Bir hukuk devleti olarak tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz sınırları içerisinde bulunan her vatandaşı aynı ve eşit düzeyde haklara sahip olması gerekiyor. Bu durum hukuki olarak yaklaşmak gerekirse başta kadın hakları olmak üzere pek çok alanda hukuksal yapı bunun kıstaslarını belirleyip çeşitli yasalarda ifade ediyor. Kadın hakları konusunda önemli çalışmalara imza atmış pek çok hukukçumuz bulunuyor. Ancak kadın haklarına saldırı alanında verilen çoğu cezanın ne yazık ki yaptırım değeri ya da oranı oldukça düşük oluyor. Son zamanlarda ülkemizde ve dünyada artış gösteren kadına şiddet temalı haberlerin kökeninde aslında kadın haklarına yapılan saldırılar yer alıyor. Bu nedenle kadına karşı olan şiddeti bitirmek için ilk olarak kadınların haklarına yapılan saldırıların önüne geçilmesi gerekiyor.

Kadın Haklarına Saldırı Nedir?

Kadın Haklarına Saldırı Nedir?

Kadın Hakları Nedir?

Kadın hakları konusunda hukukta her şey aslında oldukça net bir şekilde ifade ediliyor. Kadın hakları alanında önemli çalışmalar yapan ve ömrünü bu alanda gelişmeye adayan pek çok hukukçu bulunduğunu belirtmekte fayda vardır. Kadın hakları, kavramını son zamanlarda daha sık bir şekilde duyduğumuz aşikar bir durumdur. Elbette bu durumun altında yatan pek çok şey bulunuyor. Kısaca kadın haklarını ifade etmek gerekirse her kadının erkekler ile eşit hak ve hürriyetlere sahip olması şeklinde ifade edilebilir. Aslında bu ifade kadın hakları için oldukça öz olsa da anlaşılması için yeterli oluyor. Kadın hakları konusunda ülkemiz kurulduğu ilk günden itibaren dünyaya örnek teşkil edecek çalışmalar yapılsa da ne yazık ki gelinen durum kadın haklarında hem düşünsel olarak hem de hukuki anlamda geri kaldığımızı ifade etmeye yetiyor.

Kadın Haklarına Saldırı Ne Demektir?

Kadın hakları alanına oldukça fazla müdahale edilen hakların başında geliyor. Aslına bakılacak olunursa kadın hakları konusunda sadece gündelik yaşamda saldırı olmuyor. Kadınların haklarına saldırı günün her saatinde, kamusal ve özel alanlarda saldırı oluyor. Kadın haklarına yapılan saldırılara sadece şiddet olarak bakmak doğru olmuyor. Aslında kadınlarında bu konuda haklarının bilincinde olması ve eğitim alması son derece önemlidir. Kadınların haklarını bilmesi ve kendini bu konuda yetiştirmesi de kendi haklarına yönelik saldırının son bulması adına önemli olacağı aşikardır.

Kadın Haklarına Yapılan Saldırılar Nelerdir?

Kadınların yaşadığı sıkıntılı durumlar farklılık gösterse de dünyanın her yerinde ne yazık ki bu yüzyılda bile hala karşılanıyor. Bu nedenle kadın haklarına saldırı konusunda daha bilinçli davranmanın önemi son derece fazladır. Kadınların devamlı olarak karşılaştığı hak ihlalleri bir süre sonra devamlılıktan ötürü artık normal gelmeye başlıyor. Bu durumun kimse için normal olmaması ve normal olarak lanse edilmemesi için kadınlara yapılan haksızlıkların ne olduğunun bilinmesi gerekiyor.

Kadın haklarına yapılan saldırılardan bazıları şunlardır:

  • Eşit iş gücü ve emekle çalışıp daha düşük maaş verilmesi
  • Kadın olduğu için dışlanması
  • Ekonomik olarak bağımlı olmaya zorlanması
  • Eğitim hakkının elinden alınması
  • Cinsiyetçi yaklaşımlara maruz kalması
  • Fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalması

Tüm bunlar kadınların haklarına yapılan saldırı şekillerinden sadece birkaçı olarak biliniyor.

Kadın Haklarını Koruma Yolları

Kadın haklarını korumanın en doğru ve tek yolu tıpkı diğer hak arama ve koruma alanlarında olduğu gibi hukuka başvurmak olmalıdır. Bu konuyla ilgili hukukta her şeyin ve her saldırı durumunun cezası açık bir şekilde belirtiliyor. Bir kadın olarak haklarınıza yapılan saldırılar konusunda susmak istemiyorsanız bu konuda size destek olabilecek tek alan hukuk oluyor.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Önemli Not: Sitede yer alan makalelerde yer alan bilgilerin doğrudan doğruya kişiler tarafından kullanılması sakıncalıdır. Bilgi, ipucu ve Yargıtay kararlarına ilişkin anlatımlar sadece tavsiye niteliğinde olup işbu anlatımlara dayanarak davaların asaleten takip edilmesi kesinlikle . İster ceza ister özel; hukukun her alanında olursa olsun davalarınızı alanında uzman ve tecrübeli bir avukat ile takip etmenizi öneririz. Avukatlık hizmetinin bir güven ilişkisi içermesi nedeniyle gerekli değerlendirmeyi bizzat kendiniz yapıp, sağda solda yazan "İzmir'in en iyi avukatı" gibi emarelere itibar etmeyiniz.