Haksız Tahrik Ne Demektir?

Haksız Tahrik Ne Demektir?
10.12.2020
1.208

Haksız tahrik ne demektir? Sorusunun birkaç farklı cevabı olabilir. Bu konuda haksız tahrik kişinin haksız bir fiil sebebiyle kendisinde meydana getirdiği şiddetli durumun altında suç işlemesidir, haksız tahrik sonucunda suç işlenmesi halinde haksız tahrik sebebiyle ceza indirimine gidilir. Haksız tahrik etkisi altında suç işlenen durumlarda kusur yeteneğinde azalma söz konusudur. Bu sebeple kusur yeteneğinde azalmaya bağlı olarak faile ceza indirimi uygulanır.

Haksız Tahrik Ceza İndirimi Ne Kadardır?

TCK 29. Madde gereği haksız tahrik altında işlenen suçlarda ceza indirimine gidileceği sabittir, ancak TCK 29.madde haksız tahrik şartlarına ayrıntılı bir biçimde yer vermemiştir. Bu sebeple haksız tahrik ’in derecesine bağlı olarak hâkim tarafından uygun görülen derecede ceza indirimine gidilir.

Yargıtay Kararıyla Belirlenmiş Haksız Tahrik Şartları Nelerdir?

Yargıtay kararı ile haksız tahrik altında işlenen suçlarda ceza indirime gidilmesini etkileyen şartlar şöyledir;

  • Haksız Tahrik Oluşturan Fiil Bulunmalı
  • Haksız Tahrik Teşkil Eden Fiil Faile Yönelik Olmalı:
  • Fail Öfke veya Şiddetli Etkinin Altında Kalmalı
  • İşlenen Suçun Oluşturduğu Ruhi Durumun Somut Bir Sonucu Olmalı

Yukarıda belirtilen gerekçeler haksız tahrik ne demektir? Sorusuna cevap verdiği gibi, haksız tahrik sebebiyle ceza indirimin uygulanma esaslarını da yer vermektedir.

Haksız Tahrik Oluşturan Fiil Bulunmalıdır

Haksız tahrik unsurunun bulunduğunun iddia edilebilmesi için failin mağdur tarafından somut olarak tahrik edildiğini kanıtlaması gerekmektedir.

Haksız Tahrik Teşkil Eden Fiil Faile Yönelik Olmalı

Haksız tahrik nedeniyle ceza indirimine gidilmesi için faile karşı, failin yakınlarına karşı veya failin değer verdiği unsurlara karşı haksız tahrik olduğu sabit olmalıdır. Failin kendi haksız hareketi sonucunda haksız tahrik ile karşılanması durumunda ise herhangi bir ceza indirimi söz konusu değildir.

Fail Öfke veya Şiddetli Etkinin Altında Kalmalı

Haksız tahrik ceza indiriminin uygulanabilmesi için failin işlediği suçu öfke veya şiddetli elemin altında işlediği sabit olmalıdır. Failin suçu şiddetli elemin ve öfkenin altında işleyip işlemediği ise failin olay öncesindeki davranışlara bakarak anlaşılır. Örnek vermek gerekirse kavga esnasında hakarete maruz kalan fail, olay günü mağdura karşı suç unsuru bulunacak bir eylemde bulunmaz ise, olaydan 1 hafta sonra herhangi bir anlaşmazlık sonucunda olay zamanında işittiği hakareti bahane ederek mağdura karşı suç işlerse haksız tahrik sebebiyle ceza indirimi uygulanmaz.

İşlenen Suçun Oluşturduğu Ruhi Durumun Somut Bir Sonucu Olmalı

Öfke veya şiddetli ruh haline neden olan haksız fiil, failde ruhsal bir etki yaratır. Failin etki altına girdiği olumsuz ruhsal durumda ruhsal durum sebebiyle suç işlemesi haksız tahrik sebebiyle ceza indirimi uygulanmasına neden olur. Ancak fail, mağduru öldürmeyi veya yaralamayı uzun süredir planlanmışsa, mağdurun çıkışını beklemiş ve mağdurun yanına silahla gitmişse, tartışma esnasında mağdurun hakaret etmesi sonucu işlenen suç, haksız tahrik kapsamına girmeyerek haksız tahrik sebebiyle ceza indirimi uygulanmaz.

Haksız Tahrik Kavramı Hakkında Bilinmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Haksız tahrik ceza indiriminin uygulanabilmesi için ilk tahrik unsurunun hangi taraftan kaynaklandığının tespit edilmesi son derece önemlidir. Haksız tahrik ceza indiriminin uygulanabilmesi için temel kural ilk haksız hareketin mağdurdan kaynaklanıyor olması gerekmektedir. Aynı zamanda failin haksız tahrik ceza indiriminden faydalanabilmesi için, haksız tahrik unsurunun mağdur tarafından yapılması şarttır.

Mağdurun yakınları veya olaya tanıklık eden 3.kişilerin haksız hareketi sonucu failin mağdura işleyeceği suçlarda haksız tahrik ceza indiriminin uygulanması mümkün değildir. Son olarak suç teşkil eden olay sırasında ilk haksız hareketin kim tarafından gerçekleştiği tespit edilemiyorsa, ‘’şüpheden sanık yararlanır’’ ilkesince durum sanık lehine yorumlanır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Önemli Not: Sitede yer alan makalelerde yer alan bilgilerin doğrudan doğruya kişiler tarafından kullanılması sakıncalıdır. Bilgi, ipucu ve Yargıtay kararlarına ilişkin anlatımlar sadece tavsiye niteliğinde olup işbu anlatımlara dayanarak davaların asaleten takip edilmesi kesinlikle . İster ceza ister özel; hukukun her alanında olursa olsun davalarınızı alanında uzman ve tecrübeli bir avukat ile takip etmenizi öneririz. Avukatlık hizmetinin bir güven ilişkisi içermesi nedeniyle gerekli değerlendirmeyi bizzat kendiniz yapıp, sağda solda yazan "İzmir'in en iyi avukatı" gibi emarelere itibar etmeyiniz.