İflas Davalarına Hangi Avukat Bakar?

İflas Davalarına Hangi Avukat Bakar?
22.12.2020
1.109

İş hayatının olamazsa olmazlarından, öngörülebilen ve öngörülemeyen kriz ihtimalleri her daim bulunmaktadır. İş hayatının bu ihtimalleri daha önceden öngörerek, krizi fırsata çevirdiği proaktif yaklaşımları her zaman bir A planı olarak hazırda tutulmaktadır. Fakat bazı durumlarda kriz kaçınılmaz bir hal alır ve bu durumda reaktif yani kriz anında hızlı tedbirler uygulanarak olası tehditler bertaraf edilmeye çalışılır. Bütün alınan önlemlere rağmen iflas bazen kaçınılmaz bir son olabilmektedir. Peki, bu iflas nedir, hangi durumlar iflasa sürüklemektedir? Bununla birlikte iflas hukuku nedir, iflas davası nasıl açılır? Hangi mahkemelerde iflas davası görülmektedir, iflas davalarına hangi avukat bakar?

İflas Nedir?

Kelime anlamı olarak; mevcut kaynakların tükenerek borçların ödenememesi ve bu durumun yasal olarak tespit edilerek, borçlunun rızası ve talebi üzerine tutanaklara geçilmesine iflas denilmektedir.

Hangi Durumlar İflasa Sürüklemektedir?

Şirketler veya kurumlar belli bir sermaye sağlanarak kurulmaktadır. İstenen başarının sağlanamaması, giderlerin gelirden fazla olması, borçların günü gününe ödenememesi ve kaynakların tükenmesi, ortakların uzlaşmada sıkıntı yaşayarak ayrılmaların yaşanması gibi hususlar iflasa sürükleyen sebeplerin en başında gelmektedir. Maddi konularda yaşanan krizler ve yetersizlikler de başlıca nedenler arasında yer almaktadır.

İflas Davalarına Hangi Avukat Bakar?

İflas Davalarına Hangi Avukat Bakar?

İflas Hukuku Nedir?

Hukukun en önemli kollarından birisidir. Alacaklı tarafından alınamayan borcun hukuki yollara başvurularak borçlunun son durumunun tespit edilmesinin sağlandığı yoldur. İflas eden kişi veya şirketin borçlusu olduğu tarafın; alacağını tahsil etmesi adına icra yoluna başvurarak, mağduriyetinin giderilmesi için bir avukat aracılığıyla dava açma hakkına sahiptir.

İflas Davası Nasıl Açılır?

Birçok iflas etme şekli bulunmaktadır. Buna binaen iflas davaları da iflasın şekline ve nedenlerine göre değişiklik göstermektedir.

Bazı iflas davası türleri şu şekildedir;

  • Adi iflas: Alacaklı tarafından icra dairesine başvurulmaktadır. Borçlu tarafa borcunu ödeme emri verilmektedir.
  • Doğrudan doğruya: Alacaklının direkt olarak asliye ticaret mahkemesine başvurması durumudur.
  • Borçlunun doğrudan başvurması: İflas eden taraf şahsi olarak iflasının asliye ticaret mahkemesine başvurarak istemesidir.

Hangi Mahkemelerde İflas Davası Görülmektedir?

İflasın konu olduğu davalar farklılık gösterse de, iflas davalarının başvurularak bir sonuca bağlandığı mahkemeler genellikle Asliye Ticaret Mahkemeleridir. Bununla birlikte kararın yeniden alınması ve temyiz edilmesi için Bölge Adliye Mahkemelerine de başvurulabilmektedir. Bunun içinde bir avukatın desteğine de ihtiyaç duyulmaktadır. Peki, iflas davalarına hangi avukat bakar?

İflas Davalarına Hangi Avukat Bakar?

İster alacaklı ister borçlu taraf olsun; herkesin ve her kurumun mağduriyetlerinin giderilmesini ve yasal olarak haklarının aranmasını istemek için hukuki yollara başvurmaları gibi geniş olanakları bulunmaktadır. Bunun için haklılıklarını ispat edebilmeleri ve sahip oldukları hakları savunabilmeleri adına avukat tutma talebinde bulunulabilir. Güvenilen ve barolara kayıtlı avukatlık bürolarına müracaat etmeleri yeterli olmaktadır. İflas davaları gibi konularda avukat desteği oldukça önemlidir. Birçok dava türü ve bu davalarla ilgili, alanında uzman birçok avukat bulunmaktadır. İflas davalarına ise icra ve iflas hukuku avukatları bakmaktadır.

Avukat Tutmanın Yararları

Avukat tutmanın birçok yararı bulunmaktadır. Kısaca yararları şöyledir;

  • Eğer hukuki terimlerden ve hukuki davalardan çok anlamıyorsanız bir avukatın desteğine ihtiyaç duyabilirsiniz. Avukat desteği bu gibi durumlarda oldukça önemlidir.
  • Avukat tutmak sizi mali açıdan oldukça büyük bir yükten kurtarabilir.
  • İçinden çıkamayacağınız durum ve davalardan avukatınızın desteği ve bilgisiyle kolayca kurtulabilirsiniz.
  • Davalar ve mahkeme işleri evrak ve dokümanlarla yürümektedir ve bu işler oldukça zorlayıcı olabilmektedir. Bir avukat tarafından bu işlerin halledilmesi daha kolaydır.
  • Bir avukat tutarak sizin adınıza hakkınızı savunması daha doğru olacaktır.
  • Bir avukat borçlu ve alacaklı arasında orta yolu bularak arabuluculuk yapmaktadır.
ETİKETLER: ,
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Önemli Not: Sitede yer alan makalelerde yer alan bilgilerin doğrudan doğruya kişiler tarafından kullanılması sakıncalıdır. Bilgi, ipucu ve Yargıtay kararlarına ilişkin anlatımlar sadece tavsiye niteliğinde olup işbu anlatımlara dayanarak davaların asaleten takip edilmesi kesinlikle . İster ceza ister özel; hukukun her alanında olursa olsun davalarınızı alanında uzman ve tecrübeli bir avukat ile takip etmenizi öneririz. Avukatlık hizmetinin bir güven ilişkisi içermesi nedeniyle gerekli değerlendirmeyi bizzat kendiniz yapıp, sağda solda yazan "İzmir'in en iyi avukatı" gibi emarelere itibar etmeyiniz.