Gayrimenkul Hukukunda Sunulan Hizmetler

Gayrimenkul Hukukunda Sunulan Hizmetler
11.11.2020
739

Herhangi bir yapı üzerinde alım, satım ve hukuki süreçlerin tamamını içerisinde barındıran süreçler, gayrimenkul hukukunda sunulan hizmetler içerisinde yer alıyor. Yerli veya yabancı olan kişilerin, gayrimenkul piyasasında alım, satım ve diğer tüm işlemleri bu süreç içerinde gerçekleşmektedir. Bu işlemlerin hukuki olarak yapılması, ileri süreçte olası bir zararın engellenmesi açısından önem taşıyor.

Sözleşmeler ve kişisel imzaların atılmış olduğu evrakların doğurduğu sonuç ve olası durumlar, gayrimenkul hukukunda sunulan hizmetler arasına giriyor. Avukatlar aracılığı ile alınabilen gayrimenkul hukuku hizmeti sayesinde kişiler, verdikleri kararların yasal sonuçlarını önceden farkına varıyorlar.

Tapu İşlemleri Neden Önemlidir?

Kişilik hakları arasında yer alan mülk edinme hakkı yasal olarak, kişinin tapu sahibi olması ile resmiyet kazanıyor. Kişinin yasal olarak sahip olmuş olduğu bir mal kesinlikle tapu belgesine sahip olmalıdır. Bazen tapu hizmetleri işlemlerine özellikle birinci derece akrabalar arasında sıkıntılar çıkabiliyor. Bu durum gayrimenkul hukukunu devreye sokuyor.

Gayrimenkul hukuku dahilinde bir kişiye ait olan bir mal isteyerek veya istemeyerek bir başkası adına tapu işlemine maruz kaldıysa herhangi bir işlem kesinlikle yapılamamaktadır. Bu nedenle kişiler tapu hakları hakkında bilgi sahibi olmalı ve bu ancak gayrimenkul hukuk ile mümkün kılınabilir.

Gayrimenkul Hukukunda Sunulan Hizmetler

Gayrimenkul Hukukunda Sunulan Hizmetler

Sözleşmelerin Hukuksal Sonuçları Nelerdir?

Gayrimenkul hukukta kişiler imzalamış oldukları sözleşmelere kesinlikle uymalı ve kurallara itaat etmeliler. Kişilik hakları arasında yer alan sözleşme hakkı sayesinde kişiler menkul kıymetler piyasasında işlem yapabilirler. Fakat dikkat edilmesi gereken belli başlı kurallar bulunuyor.

Bu uyulması gereken kurallar arasında şunlar yer alıyor;

  • Sözleşmede yer alan tarafların iyice kavranması gereklidir,
  • Herhangi bir gayrimenkul üzerine yapılmış bir sözleşme var ise bu sözleşmenin gayrimenkul üzerindeki etkileri bilinmelidir,
  • Satın almaktan kaynaklı olarak yapılan bir sözleşme ise, gecikme taksitleri karşılığında borçlunun uğrayacağı ceza bilinmelidir,
  • Kesinlikle sözleşme tarihi kontrol edilmelidir,
  • Mümkün ise noter onaylı ve ıslak imzalı bir sözleşme ayarlanmalıdır.

Sözleşmeler kişilerin tüm hak ve ödevlerini düzenler. Bu nedenle yazıldığı an itibari ile artık kişiler bu hak ve ödevlere uymalı ve normal haklarından bir kısım feragat etmelidir.

Yabancı Kişilerin Gayrimenkul Hakları Nelerdir?

Gayrimenkul hukuk içerisinde yabancıların da gayrimenkul elde etmesi için düzenlenmiş bir taslak mevcuttur. Bu taslak dahilinde, gayrimenkul alımında bulunan yabancı kişiler ileri süreçte vatandaşlık bile alabilir duruma gelebilirler. Fakat bilinmesi gereken önemli bir husus bulunuyor. Elde edilen gayrimenkul değeri bilinmelidir. Bu değer karşılığında vatandaşlık alımı mümkündür. Gayrimenkul hakları ise yabancılar hukuku olarak adlandırılan ve Birleşmiş Milletler tarafından konulmuş asla karşı çıkılamayan hakları içerisinde barındırıyor. Türkiye Cumhuriyeti de bu sözleşmenin bir tarafıdır.

Kiralama Sözleşmeleri ve Alım İşlemleri?

Bilindiği üzere kiralama işlemleri sonucunda gayrimenkul belirli bir süre için farklı biri tarafından kullanılmaya başlar. Gayrimenkul hukuku bu süreç içerisinde kiracının haklarını ve olası bir tahribatta gayrimenkul sahibinin haklarını tanır ve buna dair yasal bir sözleşme sunar.

Gayrimenkul hukukunda verilen diğer hizmet ve başlıklar şöyledir;

  • Sözleşme hukuku,
  • Alım ve satım hukuku,
  • Projeler dahilinde ortaya çıkan hukuksal sorunlar,
  • Yabancıların sahip olduğu gayrimenkul hukuk hakları,
  • Ayni ve şahsi olarak hazırlanmış tüm sözleşmelerdir.

Gayrimenkul hukukunda kiralama ve satım işlemlerini ve daha fazlasını kapsayan bir hukuksal yapı yer alıyor. Bu yapı temelde kişilerin tüm haklarını savunmayı ve olası bir problemin, yasal olmayan davranışın engellenmesini sağlayarak mülkü koruyor.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Önemli Not: Sitede yer alan makalelerde yer alan bilgilerin doğrudan doğruya kişiler tarafından kullanılması sakıncalıdır. Bilgi, ipucu ve Yargıtay kararlarına ilişkin anlatımlar sadece tavsiye niteliğinde olup işbu anlatımlara dayanarak davaların asaleten takip edilmesi kesinlikle . İster ceza ister özel; hukukun her alanında olursa olsun davalarınızı alanında uzman ve tecrübeli bir avukat ile takip etmenizi öneririz. Avukatlık hizmetinin bir güven ilişkisi içermesi nedeniyle gerekli değerlendirmeyi bizzat kendiniz yapıp, sağda solda yazan "İzmir'in en iyi avukatı" gibi emarelere itibar etmeyiniz.