Ehliyetsizlik Nedenine Dayalı Tapu İptali

Ehliyetsizlik Nedenine Dayalı Tapu İptali
10.11.2020
1.656

İlk önce tapu iptal davasında hukuki ehliyetsizlik nedir bunu bilmek gerek. Hukuki ehliyetsizlik, şahısın temyiz gücüne ya da fiil ehliyetinin olmadığı durumları ifade eder. Ehliyetsizlik demek aslında normal insanların dışında kişinin kendi işlemlerinin sebep sonuç farkını ayırmada güçlük çekme, değerlendirme aşamasında zorluk gibi durumları ifade eder. Tapu işlemlerinde önemli olan kişinin temyiz ve fiil ehliyeti denilen kendi bilincinde olmak durumunu üzerinde taşıyor olması gerekir. Temyiz kudreti; ilgili kişinin yaptığı davranışların anlayabilme, yorumlama, ayırt etme gibi normal insanları yapabildiği durumları yapabiliyor olmasıdır. Sarhoşluk, akıl rahatsızlığı gibi durumlar kişinin fiil ehliyetine sahip olmadığı anlamına gelir. Ehliyetsizlik nedenine dayalı tapu iptali için de bu önemlidir.

Hukuki Ehliyetsizlik Nedeni İle Tapu İptali Davasında Zaman Aşımı

Bu tarz hukuki ehliyetsizlik nedenine dayalı tapu iptali davalarında herhangi bir zamanaşımına uğrama süresi yoktur. Ehliyetsizlik kişinin belirli şeyleri kavramada güçlük çekmesi durumu olduğu için yapılan işlemin geçerliliği yok kabul edilir.

Ehliyetsizlik Nedeni İle Tapu İptal Davasını Kimler Açabilir?

Ehliyetsizlik nedenine bağlı olarak tapu iptal davalarını belirli kişiler açabilir.

Bu tarz işlemler için gereken kurallar şu şekildedir;

  • Tapu iptal ve tescil davaları, sadece dava süreci içerisinde ilgili olan konunun önceki işlemlerine göre açılır. Mahkeme, eski kayıt kişisi olup olmadığına takip ederek belirtir.
  • Hukuki ehliyetsizlik durumu ile açılan davalarda vasi atanması durumunda dava açabilme yetkilisine sahip olur. Bir bakıma yardımcı olarak görülebilir. Atanan vasisin de vesayet yetkilisinden onay alması gerekir ancak bu şart ile dava açılır.
  • Miras bırakan kişinin fiil ehliyeti yok ise bu tarz davalar için tereke ismiyle dava açılması uygun olur.

Yukarıdaki şartlara uyulduğu takdirde fiil ehliyeti olmayan kişinin bile dava açabilme şansı vardır. İyi araştırılması önemlidir.

Ehliyetsizlik Nedenine Dayalı Tapu İptali

Ehliyetsizlik Nedenine Dayalı Tapu İptali

Ehliyetsizlik Sebebi İle Tapu İptal Davası Kime Karşı Açılır?

Tapu iptal davaları ve tescil davaları, tapu sistemi üzerinde kaydı taşınmazın sahip olduğu mülkiyet hakkı üzerinden kişiye karşı açılır. Kayıt kişinin ölümü olması halinde tapu iptal ve tescil davası şahısın geride kalan mirasçısına karşı yönlendirilmesi gerekir.

Hukuki Ehliyetsizlik Nedeni İle Tapu İptal ve Tescil Davası Nasıl Açılır?

Fiil ehliyeti olmama nedenine bağlı olarak tüm diğer gayrimenkul davalarına benzer şekilde kişinin bulunduğu yerde açılır. Bulunduğu yer denilmesi kesin yetkisi olan mahkemedir. Kişiler kendi aralarında anlaşmaları halinde bile olsa ekstra bir yer tercih edilmesi söz konusu olamaz. Ehliyetsizlik sebebine bağlı olarak tapu iptal ve tescil davaları, sadece asliye hukuk mahkemesine başvurularak açılır.

Tapu İptal Davasında Hukuki Ehliyetsizlik İddiası Nasıl Araştırılır?

Tapu iptal davaları ve tescil davalarının ehliyetsizlik nedenine bağlı olarak tapu devir işleminin hukuka uygun olup olmadığına aşağıda belirtilen maddeler yardımı ile bakılır;

  • Dava süreci başlamadan önce davayı açan kişi tarafından toplanan deliller dosyalayıp yetkili kişiye verilir.
  • Taraf olan kişi tanıkları dikkatli bir şekilde dinleyip, inceler ve bu şekilde kişinin ehliyetsiz olup olmadığına karar verir.
  • Kişinin ehliyetsiz olup olmadığı sadece gözlemle değil bir doktor yardımı ile de incelenir. Doktorun vermiş olduğu rapor doğrultusunda hareket edilir. Raporlar hazırlanan dosyanın içerisine yerleştirilir.

İşlemler tamamlandıktan sonra kişinin ehliyetsiz olup olmadığına kesin tanı konulur. Bu tarz davalarda doktor sonuçları ve gözlemler çok önemli yer tutar. Kişinin ehliyetsiz olması kendini iyi hissetmemesi yaş küçüklüğü, akıl zayıflığı gibi etkenler etki eder. Psikolojik, idrak sorunu, irade kaybı gibi durumlar doktor yardımı ile ortaya çıkar.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Önemli Not: Sitede yer alan makalelerde yer alan bilgilerin doğrudan doğruya kişiler tarafından kullanılması sakıncalıdır. Bilgi, ipucu ve Yargıtay kararlarına ilişkin anlatımlar sadece tavsiye niteliğinde olup işbu anlatımlara dayanarak davaların asaleten takip edilmesi kesinlikle . İster ceza ister özel; hukukun her alanında olursa olsun davalarınızı alanında uzman ve tecrübeli bir avukat ile takip etmenizi öneririz. Avukatlık hizmetinin bir güven ilişkisi içermesi nedeniyle gerekli değerlendirmeyi bizzat kendiniz yapıp, sağda solda yazan "İzmir'in en iyi avukatı" gibi emarelere itibar etmeyiniz.