Aile Konutu Şerhi Nasıl Konulur?

Aile Konutu Şerhi Nasıl Konulur?
08.11.2020
1.220

Eşler arasında birbirine zarar verebilme ihtimaline yönelik 2000’li yılların başında hukukumuzda yapılan değişikliklerle hayatımıza Aile Konutu adı verilen bir kavram girdi. Bu değişiklerle çiftler, aile çatısı altında çocukları ile birlikte barındıkları konut üzerinde kiralama veya satış gibi işlemlerde eşlerin onayı olmadan herhangi bir işlem yapılmaması sağlandı. Bu işleme, hukukumuzda Aile Konutu Şerhi adı verilir.

Aile Konutu Şerhi Koymanın Şartları Nelerdir?

Önemli bir açıklamayı yapmak gerekir ki, şerh sadece tapuda konulması mümkündür. Bu işlemin yapılabilmesi için eşin tasarruf yetkisini denetim altına almak isteyen eş ile resmi nikahlı olması gerekir. Medeni Kanunu’nda geçen ilgili hüküm uyarınca sadece evli çiftler aile konutu şerhi koydurabilir. Yani imam nikahlı eş, nişanlı durumunda olanların ise şerh koydurma gibi bir eylem içerisinde bulunmaya hakları yoktur.

Aile Konutu Şerhi Konulması için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Aile konutu şerhi için gerekli belgeleri sıralayalım:

  • İkamet edilen mahalle muhtarından alınan aile konutu belgesi,
  • Evlilik cüzdanı,
  • Muhtardan alınan belgeler tapuda ilgili yetkililere verilir.
  • Tapu Sicil Müdürü’ne alınan belgelerle başvuru yapılır.

Yukarıda belirtilen işlemlerden sonra şerh konulabilir. Bu işlemler eşin rızası alınmadan da yapılabildiği bilinmelidir. Eşler birbirinden bağımsız muhtarlıktan edindiği belgelerden sonra tapu müdürüne giderek tek başına şerh koydurabilir. Şöyle bir durum var ki, eşler şerh koydurma esnasında danışmadan yapabiliyorken, şerhi kaldırma aşamasında ya da ev kira ise kira sözleşmesini tek başına feshedemez. Ev kendi üzerinde bile olsa başkasına satamaz, evin üzerine ipotek koyduramaz. Şerh sadece ölüm, boşanma gibi evlilik akdinin bozulduğu durumlarda kendiliğinden ortadan kalkabilir.

Aile Konutu Şerhi

Aile Konutu Şerhi

Şerhin Konulmasındaki Amaç Nedir?

Şunu unutmamak gerekir, şerhin amacı eşlerin aile birlikteliğini korumak ve ortak çıkar altında birleştirmektir. Kanuni olarak eşlerin bu durumu kötüye kullanmasını engellemek için şerh uygulaması yasallaşmıştır. Aile şerhi konulduktan sonra diğer eş konutu satmak isterse ya da kiralamak isterse eşinin onayını alması gerekir. Diğer eşin onayı olmadan kesinlikle herhangi bir işlem yapamaz.

Eşlerden biri konutun üzerinde işlem yapılmasına izin vermez ise anlaşmazlığı mahkemeye götürebilir. Mahkemenin kararına her iki eş, kabul etmek zorundadır. Hakimin incelemeleri doğrultusunda verilecek kararda, her iki eşin ortak çıkarını düşünerek yapılır. Eğer ki hakimi, kendinizin haklı olduğu konusunda ikna edebilirseniz karar sizin adınıza dahi çıkabilir.

Aile Şerhi Konulmadan Konutun Satışı Yapılabilir mi?

Konutlara aile şerhi konulursa, diye adımları saydık, ya şerh konulmadan satışı yapılabilir mi? Aile Konutu kavramı, eşlerin hayatlarını devam ettirebilmek için sürekli birlikte paylaştıkları ikametleri olarak kabul edilir. Muhtardan bu belgenin alınabilmesi için eşler, aile konutu şartını taşımalıdırlar. Eşlerin aile konutu olarak yazlık veya bağ evlerini gösteremezler. Bunlara aile konutu şerhi konulamayacağı için satışı sırasında da eşin rızası aranmaz.

Eşlerden biri aile konutu şerhi konulmadan evi başkasına satarsa ayrı bir ihtimal üzerinden gidilir. Öncelik olarak konutun satışını alan üçüncü kişinin TMK’da belirtildiği gibi ‘iyi niyetli’ olup olmadığı konusunda araştırma yapılır. Eğer konutu alan kişi iyi niyetli kabul edilirse satış iptali söz konusu olamaz. Ancak evi alan iyi niyetli olmadığı kanıtlanırsa satış iptal edilir. Mahkeme iyi niyet olup olmadığını anlamak için üçüncü şahsın eşlerin birlikte yaşadığı konut olduğunu bilip bilmediğini inceleyerek karar verir.

Aile Konutunda Yapılan Geçerli Olmayan İşlemlere Yönelik Ne Yapılabilir?

Aile konutunda diğer eşin iznine başvurulmadan yapılan işlemin iptal edilmesi için hukuki olarak dava açılabilir. Bu kapsamda örnek olarak MK 194. maddesinde de yer aldığı gibi ‘Aile Konutu ile İlgili Kira Sözleşmesini Feshederse’ , kira sözleşmesinin feshini geçersiz kılar ve dava yolu açılmış olur.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Önemli Not: Sitede yer alan makalelerde yer alan bilgilerin doğrudan doğruya kişiler tarafından kullanılması sakıncalıdır. Bilgi, ipucu ve Yargıtay kararlarına ilişkin anlatımlar sadece tavsiye niteliğinde olup işbu anlatımlara dayanarak davaların asaleten takip edilmesi kesinlikle . İster ceza ister özel; hukukun her alanında olursa olsun davalarınızı alanında uzman ve tecrübeli bir avukat ile takip etmenizi öneririz. Avukatlık hizmetinin bir güven ilişkisi içermesi nedeniyle gerekli değerlendirmeyi bizzat kendiniz yapıp, sağda solda yazan "İzmir'in en iyi avukatı" gibi emarelere itibar etmeyiniz.