Eş Tayini Durumunda Yapılması Gerekenler

Eş Tayini Durumunda Yapılması Gerekenler
06.02.2021
3.227

Devlete bağlı olan ve kamu kurum, kuruluşları olarak ifade edilen alanlarında çalışma gösteren kişiler; çalışma gösterdikleri işin içeriğine bağlı olarak, devlet tarafından belirlenmiş olan zorunlu görev yeri değişim süreleri içerisinde tayin istemek zorundadır. Bu durumun gerekli olmasına neden olan hususlar olmakla birlikte, özellikle evli olan insanların belirli bir süre düşünmesine neden olmuştur. Çünkü her eşin atama durumu aynı zamana denk gelmeyebileceği gibi, zaman olarak arada oldukça fazla farkın olması da söz konusu olabilir. Devlet tarafından ön görülen atama hususunda, eş tayini durumunda yapılması gerekenler başlığı altında kolaylıklar sunulmuştur. Bu nedenle konu hakkında; eşlerin tayin zamanlarının farklı olması durumunda neler yapılmalıdır, eşlerin tayin yerleri farklı olduğunda neler yapılabilir, ne sıklıkta eş tayini sorunu yaşanabilir, konuları da kavranmalıdır.

Eş Tayininin Farklı Zamanlar Olması Halinde Yapılması Gerekenler

Eşlerin tayin zamanları, özellikle her iki tarafın da aynı görevde olmadığı durumda değişim gösterir. Buna ek olarak, aynı görevden işler icra ediliyor olsa dahi farklı zamanlar içerisinde göreve başlamış olmak; eş tayini durumunda yapılması gerekenler araştırmasını da beraberinde getirmiştir.

Bununla beraber, eşlerin tayin aralıklarının farklı zaman aralıklarında olması durumunda yapılması gerekenler şu şekildedir:

  1. Her iki eşin de resmi nikahlı olarak nüfus kaydında yer alması gerekir. Resmi nikah söz konusu olmadan ve bu nikahta hata durumu olması halinde eş tayininden fayda sağlanmayacağı bilindiği için; kesin olarak resmi nikahın bulunduğuna ve sorunsuz olduğuna emin olunur.
  2. Tayini daha önce çıkmış olan eş, bu durumu çalışmakta olduğu devlet kurumuna bildirir. Eşinin de aynı veya farklı alanda ancak yine devlete bağlı kamu kurum veya kuruluşlarında çalışma yaptığını gösterir.
  3. Atama zamanı gelmemiş olan kişinin doğu görevi söz konusuysa bu görevi en azından son bir sene kalacak şekilde tamamladığına, eğer doğu görevi yoksa da imzalanmış olan çalışma sözleşmesinde atama zamanına en fazla bir sene kaldığına emin olunur.
  4. Atama zamanı gelmiş olan eş için yapılan dönüt sonucunda eşlerin tayin zamanı ortak olacak şekilde ayarlama yapılır.

Bu şekilde, atama yaşayacak olan eşlerin mağdur olmasının önüne geçişmiş olunur.

Eş Tayini Durumunda Yapılması Gerekenler

Eş Tayini Durumunda Yapılması Gerekenler

Eş Tayininin Farklı Yerlere Çıkması Durumunda Yapılması Gerekenler

Genel olarak düşük bir ihtimal olmakla birlikte, bazı durumlarda eşler; eşler için atama şartlarından haberdar olmayabilir. Buna ek olarak haberdar olunmasına rağmen yaşanan farklı durumlardan dolayı farklı şehirler yazılarak atama sağlanabilir. Bu tür durumlar söz konusu olduğu zamanlarda, eş olan tarafların mağdur olmasını önlemek amacıyla düzenlemeler yapılmıştır.

Bu nedenle, eşlerin ayrı şehirlere tayininin çıkması halinde yapılması gereken adımlar şu şekildedir:

  1. Eşlerden hangisinin olduğu şehir içerisinde iki tarafın da bulunması istendiğine karar verilir.
  2. Burada olan eşin işlemlerde geri planda kalması sağlanırken, atama istemesine karar verilen eşin; çalışma yapmakta olduğu devlet kurum veya kuruluşuna, eğer imkan varsa bakanlığına dilekçe hazırlaması gerekir.
  3. Bu dilekçenin içerisinde; ortaya çıkan sorunun ne olduğu, bu sorun sonucunda yaşanan sıkıntılar, gibi bilgilere özet olacak şekilde yer verilir.
  4. Atama yapmak için onay verecek kurum tarafından talep edilen belgeler (Eş durumundan yararlanma olanağına sahip olunduğu, atama istenen yerde bulunan kişinin talep eden çalışanın eşi olduğu gibi belgeler) de dilekçeye eklenir.
  5. Kuruma imzalı olacak şekilde teslim edilen belgelerden sonra işlem tamamlanır.

Belgelerin tesliminde kısa süre sonra alınacak sonuç ile eşlerin aynı yere ataması gerçekleşmiş olacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Önemli Not: Sitede yer alan makalelerde yer alan bilgilerin doğrudan doğruya kişiler tarafından kullanılması sakıncalıdır. Bilgi, ipucu ve Yargıtay kararlarına ilişkin anlatımlar sadece tavsiye niteliğinde olup işbu anlatımlara dayanarak davaların asaleten takip edilmesi kesinlikle . İster ceza ister özel; hukukun her alanında olursa olsun davalarınızı alanında uzman ve tecrübeli bir avukat ile takip etmenizi öneririz. Avukatlık hizmetinin bir güven ilişkisi içermesi nedeniyle gerekli değerlendirmeyi bizzat kendiniz yapıp, sağda solda yazan "İzmir'in en iyi avukatı" gibi emarelere itibar etmeyiniz.