Covid-19 Sebebi İle İşten Çıkarılma Durumu

Covid-19 Sebebi İle İşten Çıkarılma Durumu
31.10.2020
572

Ülkemizi etkisine alan bu salgın süreci boyunca işten çıkarılma durumları ortaya çıkmıştır. Bunun nedeni ise, salgının artması ve vakaların gün geçtikçe fazlalaşması durumu ile Covid-19 sebebi ile işten çıkarılma durumu söz konusu olmuştur.

Covid-19 İle İşten Çıkarılma Konusu Ne Oldu

Salgın süreci boyunca işten çıkarılma yasaklandı ve 3 aylık işten atılma veya çıkarılma salgın süreci boyunca uzatıldı. Bu yasa ilk önce 1 Nisan 2020 itibariyle uzatılmaya başlandı ve meclis onayı ile resmileşti.

Covid-19 Süresi Boyunca İşlerde Nasıl Durum Oluştu

Bu süreç boyunca piyasa biraz durulduğu için esnaflar ve tüccarlar satış yapamadığı için durum iyice kötüye gitmeye başladı. Bu nedenle covid-19 sebebi ile işten çıkarılma durumu ertelenmek zorunda kaldı ve ertelendi. Piyasa bu süreç boyunca olumsuz yönde etki sağladı. İnsanlar işlerinden çıkarıldı ve birçok düzen bozuldu. Bazı insanlar işlerini uzaktan çalışarak evde yaptılar. Bazıları ise işlerinin başında salgınla mücadele halinde tedbirlerini alarak yaptılar.

Covid-19 Bu Duruma Mücbir Neden mi

Genellikle mücbir sebep olarak gösterilen önemli olaylar deprem, sel, yangın, heyelan vb. doğal afet olaylarıdır. Bu durumda artık salgın hastalıklarda önüne geçilmediği takdirde yayılma gösterdiği için mücbir neden olarak karşımıza çıkıyor. Bu durumda covid-19 sebebi ile işten çıkarılma durumu kapsamında önemli nedenler mücbir sebep sayılır.

İş yerleri gerektiği kadar güvenilir alan olsa bile işe gidip gelen insanların bir çoğu toplu taşıma aracı kullanmak zorunda kalıyor. Bu nedenle virüse yakalanma oranları artıyor. Bu durumda rapor alıp işten ayrılma nedenleri gerekiyor. Belli müddet boyunca işe dönmemeleri sağlanıyor ve iyileşip o neticede iş yerine gelebiliyorlar. Bu durumda işçinin bu hakları mücbir neden sayılabiliyor.

Covid-19 Sebebi İle İşten Çıkarılma Durumu

Covid-19 Sebebi İle İşten Çıkarılma Durumu

Covid-19’da İşçinin Ne Gibi Hakları Vardır

Salgın kapsamında işçiye bulaşma olasılığı olduğu için işçi tarafından haklı sebep doğrultusunda geçersiz kılınıyor. Bu iş yerinde bir kişinin dahi bu virüse yakalanması durumunda kimler ile yakın temasta bulunup ve kimler ile görüştüğü bağlamında bu kişiler tespit edilip belirlenir. Bu durumda da iş yeri geçici süre boyunca kapanır. Bundan ötürü işçinin işini imkan varsa uzaktan yürütmesi sağlanır.

Kanun Uzaktan Çalışma İçin Ne Söyler

Öncelikle uzaktan gelmiş şehir dışı ve yurt dışına gitmişler için yasalar 14 gün boyunca karantina altında bulunmalarını önerir ve bu kişileri hayat eve sığar uygulaması ile takip ederler. Covid-19 salgını süresince kişilerin kendini koruması, sakınması ve gereken tedbir ve kurallara uyması gerekmektedir. Bilim uzmanları ise kalabalık ortamlardan elimizden geldiğince kaçınmamızı ve bu ortamlarda bulunmamamızı önerir. Kendimizi yeteri derecede korumak ve maske takıp mesafeyi korumak gerekir. Mevcut sistem genel olarak dijital ortamlarda sağlanıyor. Kanunlara göre değişimler de örneğin, eğitim alanında bile uzaktan eğitim sistemi ile departmanlar oluşturulmuş ve şuan için uzaktan eğitim modeli sağlanmaktadır. Bu durumda yeni yasalar oluşturulmuş ve bu kanunlara göre sistematik çalışmalar sürmektedir.

Son olarak işten çıkarma ve çıkarılma olanakları kişiler için maddi yönden etki yaratsa da bu salgın süresi boyunca devlet gereken desteği sağlamaya çalışıyor. Dolayısıyla olumsuz yönde etki sebebi olsa da kişilerin belli yönde hakları bulunuyor ve bu haklarını sonuna kadar savundukları takdirde her şey olumlu yönde ilerleme göstermeye çalışıyor. Salgın süreci boyunca tedbiri elden bırakmadığımız müddetçe salgının seyrini en aza indirgeyebiliriz ve her şey belli süre boyunca yakın zaman içinde yoluna girebilir ve iş içinde bazı kayıplar önlenebilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Önemli Not: Sitede yer alan makalelerde yer alan bilgilerin doğrudan doğruya kişiler tarafından kullanılması sakıncalıdır. Bilgi, ipucu ve Yargıtay kararlarına ilişkin anlatımlar sadece tavsiye niteliğinde olup işbu anlatımlara dayanarak davaların asaleten takip edilmesi kesinlikle . İster ceza ister özel; hukukun her alanında olursa olsun davalarınızı alanında uzman ve tecrübeli bir avukat ile takip etmenizi öneririz. Avukatlık hizmetinin bir güven ilişkisi içermesi nedeniyle gerekli değerlendirmeyi bizzat kendiniz yapıp, sağda solda yazan "İzmir'in en iyi avukatı" gibi emarelere itibar etmeyiniz.