İş Kazası Sonucunda Maddi Manevi Tazminat Davası

İş Kazası Sonucunda Maddi Manevi Tazminat Davası
09.10.2020
294

İş kazaları; çalışma ortamının standartlara uygun olarak hazırlanmaması, işçiden kaynaklı sorunlara bağlı şekilde veya işi yükünden kaynaklı olacak şekilde yaşandığı kaza türlerinden biridir. İş kazaları ortaya çıkmadan önce alınması gereken tedbirler ve iş kazası yaşandıktan sonra elde edilen yaptırımlar mevcuttur. Kaza yaşayan kişiler, kazası sonucunda maddi manevi tazminat davası açabileceklerini bilmelidir. Ancak maddi olan tazminat davalarının, manevi olan davalardan farklı olması dolayısıyla; iş kazaları için her iki durumun ayrı ayrı ele alınması gerekir.

İş Kazası Sonucunda Maddi Tazminat Davası

İş kazası yaşayan ve iş kazası için tazminat almak isteyen çalışan, tazminat kavramının neyi kapsadığını bilerek beklenti içerisine girmelidir. Tazminat; asla zarardan daha büyük olmayan, zarara denk veya bazı durumlarda da zarar kapsamından daha az olan yaptırımlardır. Maddi tazminat davalarında, iş kazası geçiren çalışanın; kaza üzerinde ne kadar suçunun olduğu, kaza sonucunda çalışma hayatının nasıl etki aldığı, iş yerinin sorumluluklarının değerlendirildiği bilinmelidir.

Eğer, iş yerinden kaynaklı bir hata varsa; çalışanlar için uygun ortam oluşturulmamış, iş güvenliği için gereken temel malzemeler sağlanmamış ve ortamdan kaynaklı kazalar olmuşsa, burada maddi tazminat söz konusu olur. Benzer şekilde, hem iş yerinden kaynaklı hem de çalışan kişiden kaynaklı olarak iş kazası ortaya çıkabilir. İş kazasının yaşanmasında etkili olan tarafların, sorun üzerinde yüzde kaç oranında hatalı olduğu tespit edilir. Çalışan kişinin bu kaza sonucunda ne kadar etkilendiği, maddi olarak aldığı hasarlar tespit edilir.

Bu hasarlar doğrultusunda; çalışma hayatına devam edemeyeceği sürenin ne olduğu, devam etmiş olsaydı ne kadar kazanç sağlayacak olduğu tespit edilir. Bu veriler, bilirkişi tarafından saptanır ve mahkemeye sunulur. İş veren kişinin maddi gelir imkanları, iş kazasından zarar gören kişinin durumu mahkeme tarafından değerlendirilir. Değerlendirme sonucuna göre belirlenen maddi miktar, tazminat olarak zarar gören kişiye verilir. Bu durumlar, iş kazası sonucunda maddi manevi tazminat davası konusunun maddi kısmıdır.

Maddi Manevi Tazminat Davası

Maddi Manevi Tazminat Davası

İş Kazası Sonucunda Manevi Tazminat Davası

İş kazaları, yalnızca maddi olarak değil; aynı zamanda hem kaza geçiren çalışan için, hem de bu çalışanın ailesi için manevi olarak zararlar da doğurur. Bu tür durumlarda, manevi tazminat davası olarak isim alan ve manevi incinme zararının giderilmesi için de dava açılabilir. Manevi tazminat davaları, kazanç olarak yüksek miktarda yaptırımlar uygulatan davalar değildir.

Hatta; zarar karşısında oldukça az miktarda olan maddi karşılıklar alınır. Ancak bir yaptırım olması, para veya yatılı hapis cezalarının olması, iş yerinde bulunan diğer çalışanlar için işverenler tarafından yeni haklar verilecek olması; manevi tazminat davalarından çekinilmesine neden olur. Bu davada, bilirkişi tarafından manevi hasar tespit edilir.

Çalışan ve iş kazası geçirmiş olan kişinin, bu kişinin birinci dereceden ve ikinci dereceden yakınlarının nasıl etkilendiği belirlenir. Etkiye göre belirli oranda maddi karşılık verilir. Eğer hakim, takdir yetkisini kullanmak isterse de iş veren kişiler için hapis eczası verebilir.

İş Kazası Sonucunda Maddi Manevi Tazminat Davasını Kim Açar?

Zarar gören ve iş kazası yaşayan çalışan, iş yeri tarafından haklarının sağlanmamış olması durumunda iş kazası sonucunda maddi manevi tazminat davası açabilir. Bu konuda sık bilinen bir hata ise, bu davanın kaza geçiren kişinin yakınları tarafından da açılabileceğidir. Tazminat davası açma hakkı, hukuk alanında ‘kişiye veya şahsa sıkı sıkıya bağlı hak’ olarak nitelendirilir. Bu yüzden zarar alan çalışanın birinci derece yakını tarafından dahi açılamaz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Önemli Not: Sitede yer alan makalelerde yer alan bilgilerin doğrudan doğruya kişiler tarafından kullanılması sakıncalıdır. Bilgi, ipucu ve Yargıtay kararlarına ilişkin anlatımlar sadece tavsiye niteliğinde olup işbu anlatımlara dayanarak davaların asaleten takip edilmesi kesinlikle . İster ceza ister özel; hukukun her alanında olursa olsun davalarınızı alanında uzman ve tecrübeli bir avukat ile takip etmenizi öneririz. Avukatlık hizmetinin bir güven ilişkisi içermesi nedeniyle gerekli değerlendirmeyi bizzat kendiniz yapıp, sağda solda yazan "İzmir'in en iyi avukatı" gibi emarelere itibar etmeyiniz.