Asliye Ticaret Mahkemesi Yargılama Usulü

Asliye Ticaret Mahkemesi Yargılama Usulü
03.11.2020
1.586

Asliye Ticaret Mahkemesi Yargılama Usulü  açılan davanın maddi değerine bakılmaksızın konusu ticari olan ve çekişmesiz davalara bakan bir yargılama mahkemesidir. Türkiye’de iki ana görevli mahkeme dışında kalan tüm mahkeme türleri özel mahkeme kapsamında değerlendirilir.

Asliye Ticaret Mahkemesi Usulü Nasıl İşler?

Asliye ticaret mahkemesi usulü gereği, bu mahkemenin aldığı kararlara karşı istinaf yolu her zaman açıktır. İstinaf: asliye ticaret mahkemesinin kararlarının değerlendirilmesi için bir üst mahkemeye başvurma ve hak arama yoludur. Asliye ticaret mahkemesi usulüne göre, herhangi bir durumda istinaf mahkemesine başvurma süresi iki haftadır.

İstinaf başvurusu ile yapılacak olan itiraz bölge idare mahkemesine sevk edilmek için asliye ticaret mahkemesine yapılır. İstinaf mahkemesinin vermiş olduğu kararlar kesin olup tekrar itiraz hakkı yoktur. Asliye ticaret mahkemesi usulü gereği istinaf başvurusunun yapılabilmesi için iki şart vardır.

Bu şartlar şu şekildedir:

 1. Açılacak olan davanın maddi değerinin 4.400 TL’yi geçmemiş olması
 2. Asliye ticaret mahkemesi usulü gereği alınan ara kararlara itiraz edilemeyip istinaf başvurusu yapılmaz.

Asliye Ticaret Mahkemesinin Baktığı Davalar Nelerdir?

Asliye ticaret mahkemesi usulü gereği, bu mahkemenin bakmakla yükümlü olduğu davalar ticari davalardır.

Bu ticari davaların konuları şu şekildedir:

 1. Ticari meseleleri içeren alacak davaları
 2. Çek ve senetlerin iptali için açılan davalar
 3. Herhangi bir mülkün veya işletmenin devredilip, devralınması ile ilgili açılan davalar
 4. Sigorta poliçesi kapsamına giren davalar
 5. İcra ve iflas ertelemesi ile ilgili davalar
 6. Ticari konuları içeren maddi ve manevi tazminat davaları
 7. Ticari amaç ile açılan bir ihalenin iptali için açılan davalar
 8. Bankalara ya da diğer ticari kuruluşlara ödenen ya da ödenecek olan paralar ile ilgili davalar
 9. Ticari kuruluş ya da ticari temsilciler ile ilgili açılan davalar
 10. Çekilmiş ya da çekilecek olan kredi hakkında açılmış davalar
 11. Borsa, sergi veya buna benzer ticari işletmeler hakkında açılan davalar

Bu davalar işlem süresi boyunca, asliye ticaret mahkemesi usulüne uygun hareket etmelidir. Aksi takdirde istinaf başvurusu söz konusu olur. Açılacak olan davaların bir avukat tarafından temsil edilmesi, işlemlerin hukuka göre yürütülmesi sayesinde davacı hak kaybına uğramaktan kurtulur.

Asliye Ticaret Mahkemesi Yargılama Usulü

Asliye Ticaret Mahkemesi Yargılama Usulü

Asliye Ticaret Mahkemesi Usulü Görevsizlik Kararı Alınması

Asliye ticaret mahkemesi usulü gereğince, görevsizlik kararı davanın açılmamış olmasıdır. Dava dosyasının sevk edilmesi için, davalının dosyanın sevki için başvuru yapması gerekir. Dosya sevki mahkemelerin kendiliğinden yaptıkları bir işlem değildir. Bu işlem için başvuru yapılmadığı taktirde görevsizlik kararı ile dosyanın hiçbir zaman açılmamış olmasına kara verilir. Asliye ticaret mahkemesi usulüne göre görevsizlik kararı alınmaması için, davalıya bildirimden itibaren iki hafta içinde itiraz dilekçesi yani istinaf başvurusu yapmalıdır.

Asliye Ticaret Mahkemesi ve Asliye hukuk Mahkemesi Arasındaki Farklar

Asliye hukuk mahkemesine göre, bu iki mahkeme arasında genel görevlendirme önceleri asliye hukuk mahkemelerine ait iken yapılan düzenlemeler ile bu kural değiştirilmiştir. Asliye ticaret mahkemesi usulüne göre, ticaret mahkemesi ile yapılan işlemlerin birbiri ile ilişkili olduğu tespit edilmiş olup iş bölümü yapılmasına ve iki mahkemenin de özelleştirilmesine karar verilmiştir.

Açılan dava konusu gereği davayı açan ve davayı yürütenler arasında bir bütünlük var ise davanın yürütülmesinden özel mahkeme sorumludur. Davanın genel mahkemelerce açılıp daha sonra birden fazla özel mahkemeye sevk edilmesi durumunda dava özel mahkemelerde işlem görmelidir. aksi takdirde dava görevsizlik nedeni ile iptal edilme durumuna gelebilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Önemli Not: Sitede yer alan makalelerde yer alan bilgilerin doğrudan doğruya kişiler tarafından kullanılması sakıncalıdır. Bilgi, ipucu ve Yargıtay kararlarına ilişkin anlatımlar sadece tavsiye niteliğinde olup işbu anlatımlara dayanarak davaların asaleten takip edilmesi kesinlikle . İster ceza ister özel; hukukun her alanında olursa olsun davalarınızı alanında uzman ve tecrübeli bir avukat ile takip etmenizi öneririz. Avukatlık hizmetinin bir güven ilişkisi içermesi nedeniyle gerekli değerlendirmeyi bizzat kendiniz yapıp, sağda solda yazan "İzmir'in en iyi avukatı" gibi emarelere itibar etmeyiniz.