Olası Kast İle İşlenen Suçlarda Denetimli Serbestlik Mümkün Müdür?

Olası Kast İle İşlenen Suçlarda Denetimli Serbestlik Mümkün Müdür?
30.01.2021
1.170

Ceza anlamı taşıyan bazı hareketler, kanun içerisinde belirlenen sınırlar içerisinde olduğu zaman suç yaptırımlarını zorunlu kılar. Bu suçlardan bazıları mutlaka hapis cezası gerektirirken, bazı suçlar sonucunda; denetimli serbestlik uygulanması, para cezası verilmesi, koşullu salıverilme gibi ceza yaptırımları da uygulanabilir. Bununla beraber, işlenen suçlardan bazıları; olası kast olarak ifade edilen durum sonucunda işlenmiş olabilir ve bu tür suçlar sonucunda alınacak olan cezalar, ceza çeşitleri merak edilir. Bu bağlamda, konu hakkında; olası kast ile işlenen suçlarda denetimli serbestlik hangi durumlarda geçerli olur, hangi durumlarda geçerli olmaz ve olası kast nedir, konularının da bilinmesi gerekli ve önemlidir.

Olası Kast Nedir?

Olası kast ile işlenmiş olan bir suçun sonucunda denetimli serbestlik alınıp alınamayacağını anlamak için, ilk olarak olası kastın tam olarak ne olduğunu tespit etmek gerekir. Bu bağlamda olası kast; sonucunun tahmin edilebilir olmasına karşın, kişinin sonuç olarak beklenen durumun ortaya çıkmayacak olduğuna inanmasıdır. Burada en ayırt edici nokta ise, eylem sonucunda ortaya çıkacak duruma küçük de olsa bir ihtimal veriliyor olmasıdır. Eğer kişi tahmin etmesine rağmen olmayacak diyerek bir işlem yapar, suç ortaya çıkarsa da olası kastla suç işlemiş olur.

Bu duruma örnek olarak; kişiye saldırıda bulunan bir insanın olması halinde, saldırı altında kalan kişi korku ve panik duyabilir. Bunun temel nedeninde; saldırı yapan kişinin gücünü artırarak cana kast edeceğini düşünmek, kalıcı yaralar oluşacağına inanmak ve aşırı zarar görmek düşünceleri yer alabilir. Sonuç olarak da saldırı altında bulunan kişinin kesici bir aleti kalp kısmına batırması; kişinin ölebileceğini tahmin ederek, ancak hemen çağrılacak olan sağlık ekipleri tarafından durdurulabilecek olarak görülebilir. Bu durumda saldırıda bulunan kişinin ölmesine sebep olmak, olası kast ile suç işlemektir.

Olası Kast İle İşlenen Suçlarda Denetimli Serbestlik Mümkün Müdür?

Olası Kast İle İşlenen Suçlarda Denetimli Serbestlik Mümkün Müdür?

Olası Kast İle İşlenen Suçlarda Hangi Durumlarda Denetimli Serbestlik Olur?

Olası kastın ne olduğu tam olarak öğrenildikten sonra, olası kast ile işlenen suçlarda denetimli serbestlik hangi durumlarda olur, konusu da sıklıkla merak edilir.

Bu bağlamda, olası kast söz konusu olarak işlenen suçlarda denetimli serbestliğin söz konusu olabilmesi için:

  1. Olası kast ile suç işleyen kişinin; kendi vücut bütünlüğüne, ailesinden birinin veya birden fazla kişinin vücut bütünlüğüne, dokunulmaz olarak belirlenen alanlarına bir saldırının söz konusu olması gerekir.
  2. Kişinin elinde kendisine saldırıda bulunan bireyi durdurmaya yetecek kadar bir güç olmaması sonucunda kast da bulunmak zorunda kalması gerekir.
  3. Saldırı yapan kişiye, zorunluluk hali değerlendirilerek karşılık verilmesi halinde doğrudan zararın telafi edilmeye çalışılması
  4. Olası kast suçunu işlemiş olan kişinin, bu suça neden olacak şekilde; korku duyması, panik yaşaması, olayın heyecanıyla hareket etmiş olması

Gibi durumların mutlaka olması gerekir. Bu sayede, olası kast sonucunda işlenen suçlar sonucunda denetimli serbestlikten yararlanılabilir.

Olası Kast İle İşlenen Suçlarda Hangi Durumlarda Denetimli Serbestlik Mümkün Değildir?

İşlenen bir suç sonucunda hukuk düzeni tarafından kişiye denetimli olacak şekilde serbestlik verilmesi için; kişinin hukuk düzeninin güvenini kazanmış olması, zor durumda kalması sonucunda olası kast içeren suç işlemiş olması ve genel olarak ilk kez bir suç türüne kalkışıyor olması gerekir. Bu gibi durumların dışında yer alan sebepler söz konusu olduğu zaman genel olarak denetimli serbestlik verilmez. Özellikle olası kast suçunun işlenmiş olduğu kişiye karşı; daha önceden kavgalı olmak, tehdit etmek, zor kullanmak gibi hataların yapılması da denetimli serbestliği zorlaştıracak ve hatta önleyecektir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Önemli Not: Sitede yer alan makalelerde yer alan bilgilerin doğrudan doğruya kişiler tarafından kullanılması sakıncalıdır. Bilgi, ipucu ve Yargıtay kararlarına ilişkin anlatımlar sadece tavsiye niteliğinde olup işbu anlatımlara dayanarak davaların asaleten takip edilmesi kesinlikle . İster ceza ister özel; hukukun her alanında olursa olsun davalarınızı alanında uzman ve tecrübeli bir avukat ile takip etmenizi öneririz. Avukatlık hizmetinin bir güven ilişkisi içermesi nedeniyle gerekli değerlendirmeyi bizzat kendiniz yapıp, sağda solda yazan "İzmir'in en iyi avukatı" gibi emarelere itibar etmeyiniz.