Vekalet Görevinin Kötüye Kullanılması Davası

Vekalet Görevinin Kötüye Kullanılması Davası
05.12.2020
1.811

Vekâletname kişi tarafından kendisine vekil olabilmesi adına noter aracılığı ile bazı hakları sunan bir belgedir. Bu belge ile alım, satım, devir gibi birçok işlem yapılabilir. Tamamen güvene dayalı olarak verilen vekâletname, vekil tarafından kötü niyetli olarak kullanılabilir. Bu durumlarda ise vekâlet gibi bir görevin vekile verilmesi sonucu vekalet görevinin kötüye kullanılması davası açılabilir.

Tapu İptal ve Tescil Davası

Vekil sıfatıyla alınan genel vekâletnameler içeriği sınırlandırılmadıkça tüm yetkilerin verilmesi anlamına gelebilir. Özel vekâletname düzenlenerek verilen vekâletnamelerde, vekile yapabileceği işlemler sunulur. Bu işlemler dışında yetkisinin olmadığı açıkça belirtilir. Bunun dışında verilen genel vekâletnamede ise birçok işlem ve yetki vekile sunulabilir.Vekâlet görevini alan kişi, vekâlet veren kişinin tüm taşınır ve taşınmazlarını satma, kiralama, devretme ve tasarruf etme yetkilerini kullanabilir. Vekil tarafından kötü niyetli ve malikin haberi olmadan yapılan işlemlerde sorunlar yaşanır.

Üçüncü Kişinin İyi Niyetli Olması Durumunda Tapu ve Tescil İptali

Tapu iptal davası ve vekalet görevinin kötüye kullanılması davası açılması için bazı şartların haiz olması gerekir. Bu şartlar arasında vekilin ve üçüncü kişinin kötü niyetli olduğu bilinmelidir. Üçüncü kişinin haklarının korunması adına, iyi niyetli olarak alım yapan kişiye karşı tapu ve sicil iptal davası açılmaz.

Vekâlet Yetkisi

Vekâlet; noterde ya da kişiler arasında hukuken düzenlenir ve vekâlet veren kişinin işlerini yapabilmesi adına verilir. Vekâletin içeriği sözleşmede açıkça belirtilir. Vekâlet sözleşmesi içeriğinin dışında yapılan işlemler iptale konudur. Vekil taşınmazların yönetimi konusunda özel olarak yetkilendirilebilir. Genel ve özel vekâletname olarak ikiye ayrılır. Kanunen özel işlemlerde özel yetkiler verilmesi gerekmektedir.

Vekilin sorumluluklarını özen ile yerine getirmesi zorunludur. Taşınmaz devri sırasında vekâlet verenin menfaatleri, yararı her zaman öncelikli olmalıdır. Vekâlet veren kişinin çıkarları her zaman öncelikli olmalıdır. Vekiller özel vekâletname ile yetkilendirilmedikçe hiçbir taşınmazı devredemez ya da hakları sınırlandırma yetkisine sahip değildir.

Vekalet Görevinin Kötüye Kullanılması Davası

Vekalet Görevinin Kötüye Kullanılması Davası

Vekâlet Veren Taşınmaz Bedelini Belirlemişse

Vekâlet veren kişi taşınmaz bedelini belirlemiş olabilir. Vekil ise vekâlet verenin talep ettiği taşınmaz bedeli dışına çıkamaz. Vekil, miktar belirlenmemişse de vekâlet veren kişinin çıkarına uygun hareket etmek zorundadır. İyiniyetli kişilerin vekile güvenerek işlem yapması ve oluşan tüm sonuçlar vekâlet vereni bağlar. Üçüncü kişiler bazen vekil ile anlaşma yapmış olabilir. Bu vekil ve üçüncü kişinin kötü niyetli olduğunu gösterir. Bu durumda tapı iptal ve tescil işlemlerinde dava hak düşürücü süreye tabi olmaz.

Vekâlet Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hangi işlem olursa olsun vekâlet verilirken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bu durumlar arasında özellikle vekâlet verilen kişi ile yapılacak sözleşmenin içeriğinin detaylı olarak incelenmesidir. Vekâlet sözleşmelere yetkili kılmak, davaya girmek, hesap işlemleri, taşınmaz devri işlemleri ve daha birçok konuda verilebilir. Vekâlet sadece avukata verilmez. İşlemlerinizi yapmak için sizden vekâlet isteyen birçok iş kolu, kurum ve kuruluş olabilir.

Vekâlet verirken;

  • Genel ya da özel vekâlet verilmelidir
  • Vekâlet verirken özel şartlar belirlenmelidir
  • Taşınmaz satışına ya da devrine ilişkin durumlarda bedel belirtilmelidir
  • Vekil iyice araştırılmalıdır
  • Özel işlemler için verilecek vekâletname içeriği detaylı olarak okunmalıdır

Vekâleti hangi işlemlerinizde kullanmak için verileceği iyice belirlenmelidir. Özellikle yurtdışında yaşayan kişilerin sıklıkla vekâlet verdiği görülmektedir. Böylesi durumlarda hangi işleriniz için yetkilendireceğinizi belirlemelisiniz. Vekâletname çoğu zaman tam anlamıyla okunmamaktadır. Bu ileride yaşanacak hak kayıplarına sebep olabilir. Vekâlet verirken sözleşme içeriğini etraflıca okumak, eklemek istediklerinizi eklemek ya da olmasını istemediğiniz yetkileri çıkarmak gerekebilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Önemli Not: Sitede yer alan makalelerde yer alan bilgilerin doğrudan doğruya kişiler tarafından kullanılması sakıncalıdır. Bilgi, ipucu ve Yargıtay kararlarına ilişkin anlatımlar sadece tavsiye niteliğinde olup işbu anlatımlara dayanarak davaların asaleten takip edilmesi kesinlikle . İster ceza ister özel; hukukun her alanında olursa olsun davalarınızı alanında uzman ve tecrübeli bir avukat ile takip etmenizi öneririz. Avukatlık hizmetinin bir güven ilişkisi içermesi nedeniyle gerekli değerlendirmeyi bizzat kendiniz yapıp, sağda solda yazan "İzmir'in en iyi avukatı" gibi emarelere itibar etmeyiniz.