Yeni Doğmuş Bebek Evlat Edinmek İçin Hangi Hukuki Yol İzlenmelidir?

Çocuk sahibi olamayıp anne-baba olmak isteyen aileler vardır. Bu ailelerin başvurduğu çözüm yolu, evlat edinmektir. Bu sayede anne-baba olmak isteyen aileler çocuk sahibi olabilirler. Her aile, kolay bir şekilde evlat edinemez. Bunun için gerekli olan belli şartlar vardır. İzlenmesi gereken adımlar ve verilmesi gereken belgeler vardır. Bu şartlar nelerdir? Yeni doğmuş bebek evlat edinmek için hangi hukuki yol izlenmelidir? Evlat edinmenin yolları nelerdir? Bu gibi soruların cevabını verelim.

Evlat Edinmek İçin Gerekli Olan Şartlar

 • Evlat edinecek olan eşlerin en az 5 yıl evli olmaları gerekir.
 • Annenin de babanın da 30 yaşını doldurmuş olmaları gerekir.
 • Bebeğin, varsa annesi ya da babasının rızası alınmalıdır.
 • Evlat edinecek olan aile ile evlatlık alınacak olan bebek arasında en az 18 yaş farkının olması gerekir.
 • Evlat edinecek olan bireylerin, en az ilkokuldan mezun olması gerekir.

  Yeni Doğmuş Bebek Evlat Edinme

  Yeni Doğmuş Bebek Evlat Edinme

Evlat Edineceklerin Başvuracakları Yerler

 • Evlat edinecek olan anne-baba Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Hizmetler İl Müdürlüğü’ne başvurur.
 • İkameti yurt dışından olan Türk vatandaşları ya da yabancı ülkenin vatandaşları, bulundukları ülkedeki devletin merkezi makamına başvurur.
 • Türkiye’de ikamet eden yabancı ülke vatandaşının bir yıldan fazla sürede oturma izni bulunmuş olmalıdır. Bu vatandaşlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekir.

Başvuru Nasıl Yapılır?

Bu başvurular dilekçe ile şahsi olarak yapılmaktadır. Başvurmak için hem annenin hem de babanın birlikte başvurmaları gerekir. Başvuru için çeşitli belgeler istenmektedir.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Nüfus Müdürlüğünce verilen nüfus kayıt örneği
 • Başvuran eşlerin ve birlikte yaşamış olduğu aile üyelerinin sabıka kayıtları
 • Mal varlığını ve gelirini, sosyal güvenlik durumunu gösteren belgeler
 • Yerleşim yeri belgesi
 • Eşlerin öğrenim durumunu gösteren belge
 • Sağlık raporu (eşlerin herhangi bir fiziksel, zihinsel ya da ruhsal engeli olmamalı, bakım halinde olmamalı, bulaşıcı hastalığı bulunmamalı, alkol ya da uyuşturucu gibi maddelerin bağımlısı olmamaları gerekir)

Bu belgelerin en geç 2 ay içinde teslim edilmesi gerekir. Aksi halde başvuru, işleme alınmaz. 2 ay içinde teslim edilmesi halinde başvuru süreci başlamış olur.

Başvuran aile ile en az 5 gün görüşme yapılması gerekir. Ailenin çocuktan beklentileri, çevre ile olan ilişkileri, nasıl bir bebeğe sahip olmak istedikleri, evlat edinmeyle ilgili düşünceleri gibi konular üzerinde konuşulması gerekir. Yapılan görüşmeler sonucunda ilgili rapor belirlenir. Bu rapor yazılı bir belge ile ilgili aileye iletilir.

Başvuru Sonrası Adımlar Nelerdir?

Öncelikle ilgili belgeler incelenmeye alınır. Belgelerin tam olup olmadığı, ailenin gerekli şartları taşıyıp taşımadığına bakılır. Başvuru için yeterli koşulları taşımayan ailelerin başvurusu reddedilir. Eğer mazeret gösterilip eksik bir dosya bulunması hali olursa başvuru askıya alınır. Başvurmuş aileden oluşan gecikmeler oluşmuş ise başvuru işlemden alınır. Bu bilgiler ilgili aileye yazılı olarak bildirilir. Aile, bu durumu kabul etmemesi halinde, 15 gün içinde il müdürlüğü gözetiminde itiraz etme hakkına sahiptir. İtiraz yetkililerce değerlendirmeye alınır. 1 ay içinde karar verilmesi gerekir. Yine verilmiş olan bu karar yazılı olarak aileye bildirilir.

Evlat edinmesi kabul durumunda, bebeğin yerleştirilmesi yapılır. 1 yıl incelenme koşulu vardır. Ailenin bebeğe karşı gösterdikleri davranışlara bakılır. Bebeği büyütüldüğü ortam oldukça önemlidir. Bebeğin gelişimi için sağlıklı bir ortama ihtiyaç vardır. Bebek sevgi ile büyütülmelidir. Evlat edinen aile onu kendi çocuğuymuş gibi büyütmelidir. Artık bebek aileden biridir ve bu şekilde davranılması gerekir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Önemli Not: Sitede yer alan makalelerde yer alan bilgilerin doğrudan doğruya kişiler tarafından kullanılması sakıncalıdır. Bilgi, ipucu ve Yargıtay kararlarına ilişkin anlatımlar sadece tavsiye niteliğinde olup işbu anlatımlara dayanarak davaların asaleten takip edilmesi kesinlikle . İster ceza ister özel; hukukun her alanında olursa olsun davalarınızı alanında uzman ve tecrübeli bir avukat ile takip etmenizi öneririz. Avukatlık hizmetinin bir güven ilişkisi içermesi nedeniyle gerekli değerlendirmeyi bizzat kendiniz yapıp, sağda solda yazan "İzmir'in en iyi avukatı" gibi emarelere itibar etmeyiniz.