Veraset İlamı Sorgulama

Veraset İlamı Sorgulama
25.10.2020
1.471

Milyonlarca vatandaş miras sorgulama işlemi için veraset ilamı sorgulama işlemi yapıyor. İlk kez sorgulama yapacaklar için ise bu işlemin nasıl yapılacağı merak konusu. Veraset sorgulama işlemi basit birkaç adımla yapılabilecek pratik bir işlemdir.

Bilindiği gidi e-devlet sistemi pek çok farklı işlemin yapılabileceği bir sistemdir. Veraset ilamı gibi sorgulamalarda bu sistem üzerinden kolayca gerçekleştirilir. Adalet Bakanlığı tarafından yapılan bir çalışma ile mirasçılık belgesi yani veraset ilamı e-devlet üzerinden sorgulanabiliyor. Elbette, bu durum vatandaşlar için avantaj anlamına geliyor. E-Devlet sistemine giriş yapılarak hızlı bir şekilde sonuç alınabiliyor.

Veraset İlamı Ne Demek?

Veraset ilamı; ölen kişinin ya da miras bırakan bir kişinin ardından kendisine kimlerin mirasçı olacağı hususunu belgelendiren durumdur. Aynı zamanda veraset ilamı, Miras Hukuku’ nun başlangıç noktasını meydana getirir. Ölümün gerçekleşmesinin ardından geride kalan mirasçıların belirlenmesini sağlayan bu belgeye veraset ilamı ya da diğer adı ile mirasçılık belgesi adı verilir.

Veraset Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Veraset ilamı sorgulama işlemi için adım adım ilerlenir.

  • İlk olarak e-devlet yani www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılması gerekir.
  • Sayfaya giriş yapıldıktan sonra arama bölümüne gelinir. Bu bölüme Veraset Sorgulama yazılır ve aratılır.
  • Ekranda Adalet Bakanlığı/Veraset İlamı Sorgulama bölümü görülür. Bu bölüme girilir.
  • Ekrana bir sorgulama alanı açılır. Buraya miras bırakan kişinin TC Kimlik Numarası girilir. Daha sonra Sorgula butonuna tıklanır.

Bu son adımla birlikte e-devlet üzerinden veraset sorgulama işlemi yapılmış olunur. Veraset sorgulama işlemi sonucunda eğer kişiye bırakılmış olan bir miras varsa bunun için Veraset ve İntikal Vergisi ödemesi yapılması gerekir.

Bu uygulamaya göre 2018 yılında 240 Bin Liraya kadar olan miraslar için yüzde bir oranında vergi uygulanmaktaydı. Belirlenen bu oran kalan mirasın tutarına göre değişkenlik gösterir. Miras tutarına göre bu oran yükselebilir.

Veraset İlamı Sorgulama

Veraset İlamı Sorgulama

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Bu sorgulama işleminin yapılması e-devlet üzerinden gerçekleşir. Bu işlemin yapılabilmesi için ise e-devlet şifresi gerekir. Zira e-devlet üzerinden işlem yapılabilmesi için e-devlet şifresi gereklidir. E-Devlet şifresi olmayanlar basit ve kolayca e-devlet şifrelerini alabilirler. PTT Şubelerine gidilerek, TC Kimlik numarası bilgisinin olduğu belge şubeye verilir. Nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet olabilir. Kısa sürede bilgiler kontrol edilerek kişiye e-devlet şifresi verilir.

E-Devlet Şifresi Unutulması

Bazı vatandaşlar e-devlet şifresini aldığı halde şifreyi unutabilirler.

Şifre unutulması durumunda;

  • Eğer kişi, cep telefonu numarasını www.turkiye.gov.tr ‘ ye kaydedip doğrulattıysa PTT’ ye gitmeye gerek olmadan yeni bir şifre oluşturmak mümkün.
  • İkinci bir şifre yenileme yöntemi ise elektronik imza ile yapılabilir. Eğer kişinin imza ya da elektronik imza kullanıcısıysa bunlardan bir tanesiyle e-devlet sistemine giriş yapılabilir. Giriş işleminin ardından yeni bir şifre oluşturulur.
  • Diğer bir şifre yenileme yöntemi internet bankacılığı ile olur. Eğer kişi, internet bankacılığı müşterisi ise https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Banka-Giris sayfası üzerinden müşterisi olunan bankanın internet şubesine giriş yapar. Tekrar bir şifreye ihtiyaç duyulmadan doğrudan e-devlet sistemine giriş yapılabilir. Bu yöntemle de e-devlet şifresi oluşturulabilir.

Arama Motoru ile Veraset İlamı Sorgulama

Sıklıkla sorulan sorulardan biri de bu sorgulamanın arama motoru üzerinden yapılıp yapılamayacağıdır. Arama yapılan arama motoru üzerine E-Devlet veraset ilamı sorgulama yazılırsa arama motoru kişiyi Veraset İlamı Sorgulama-E-Devlet (https://www.turkiye.gov.tr/adalet-veraset-ilami-sorgulama) sayfasına hızla yönlendirir. Bu yönlendirmeyle birlikte ekrana sorgulama alanı açılır. Burada yukarıda belirtildiği gibi miras bırakan kişinin TC Kimlik numarası girilerek sorgulama işlemi yapılır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Önemli Not: Sitede yer alan makalelerde yer alan bilgilerin doğrudan doğruya kişiler tarafından kullanılması sakıncalıdır. Bilgi, ipucu ve Yargıtay kararlarına ilişkin anlatımlar sadece tavsiye niteliğinde olup işbu anlatımlara dayanarak davaların asaleten takip edilmesi kesinlikle . İster ceza ister özel; hukukun her alanında olursa olsun davalarınızı alanında uzman ve tecrübeli bir avukat ile takip etmenizi öneririz. Avukatlık hizmetinin bir güven ilişkisi içermesi nedeniyle gerekli değerlendirmeyi bizzat kendiniz yapıp, sağda solda yazan "İzmir'in en iyi avukatı" gibi emarelere itibar etmeyiniz.