Savcılığa Suç Duyurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Savcılığa Suç Duyurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
23.01.2021
13.054

Kişinin şahsına ya da bir başkasına yapılmış olan suç niteliğindeki bir durumda hukuki yollara başvurularak hak arama işlemi herkesin en tabii hakkıdır. Savcılığa suç duyurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında bazı etmenler yer alır. Suç duyurusunda bulunurken izlenmesi gereken adımlar doğrultusunda savcılığın iddianameyi dikkate alması sağlanabilir.

Savcılığa Suç Duyurusu Yapma

Savcılığa suç duyurusu yapmak için şikayet dilekçesi doldurmak gerekir. Bu dilekçe içerisinde;

 • Şikayetçi tarafın adı ve adresi
 • Başvuruda bulunulacak savcılığın adı
 • Şikayetçi olunacak tarafın adı ve adresi
 • Şikayetçi olunacak olayın kısa ve net bir şekilde anlatılması
 • Olayın gerçekleştiği tarihin belirtilmesi
 • Şikayetçi olacak kişinin olaya ilişkin elinde kanıt bulunduruyorsa bunu belirtmesi şeklinde bazı kriterler belirtilmelidir. Savcılığa suç duyurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında öncelikle dilekçe doldurma kısmına özen gösterilmelidir. Savcının bu dilekçe üzerinden davayı açıp açmamasına yönelik karar çıkar. Bu bağlamda özenli bir şekilde doldurulmuş dilekçe ile davanın açılmasına karar verilebilir.

  Savcılığa Suç Duyurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Savcılığa Suç Duyurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Savcılığa Suç Duyurusunun Süresi

Türk Ceza Kanunu’nda belirtilmiş olan esaslar doğrultusunda şikayeti gerçekleştirilecek olayın üzerinden maksimum 6 ay geçmiş olması, suç duyurusu yapılması için belirlenmiş süredir. 6 ayın üzerindeki olaylar için suç duyurusu yapmak söz konusu olmaz. 6 aylık süreç sonunda olay zaman aşımına uğrayarak dava açma imkanı doğmaz. Bu nedenle savcılığa suç duyurusunda bulunurken söz konusu olayın üzerinden 6 ay geçmemiş olmasına dikkat edilmesi gerekir. Şikayette bulunulacak olan kurum şikayeti Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletir. Bu kurumdan karar çıkması halinde dava süreci başlar.

Savcılığa Suç Duyurusu Ücreti

Savcılığa suç duyurusunda bulunmak için verilen dilekçe adına şikayetçi olan kişiden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Çocuklara uygulanan cinsel istismar, kadınlara uygulanan şiddet ve tecavüz gibi durumlarda Alo 183 hattı aranarak suç duyurusunun daha hızlı bir şekilde yapılabilmesi mümkün hale gelmiştir. Bu işlem için de şikayetçi olacak kişinin arama süresi boyunca herhangi bir ücret talebine maruz bırakılması söz konusu değildir. Kişinin hattında yer alan dakika sürelerinden düşme yapılır. Hatta tanımlanmış olan herhangi bir ücret yoksa ücretsiz arama sağlanır.

Suç Duyurusunun Sonuçlanması

Şikayetçi olan kişi tarafından dilekçe verilmesi ile başlayan suç duyurusu süreci gerekli yetkili makamlara iletilmesi ile devam eder. Suç duyurusunun ne zaman sonuçlanacağı hakkında kesin bir süre vermek doğru değildir. Şikayet dosyalarına sıra ile bakıldığından dolayı çeşitli kriterlere bağlı olarak minimum 1 ay maksimum 1 yıl içerisinde şikayete konu olan suç duyurusuna bir cevap gelir. Dilekçenin verilmesi esnasında kişiye verilen soruşturma numarası üzerinden dosyanın durumunu takip edebilmek mümkün olur. Suç duyurusu şikayetçi olan kişi tarafından açılarak sonuçlanması halinde şikayetçi olunan kişiye de ibraz olur ve dava süreci başlar.

Online Suç Duyurusunda Bulunma

Suç duyurusunda bulunmak için internet ortamında yetkilendirilmiş kurumlardan yararlanabilmek mümkündür. Önceden kullanılan BİMER sistemi Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen karar ile CİMER’e geçmiştir. Bu sistem üzerinden bir vatandaşın 7/24 şikayetini iletebilmesi mümkün olur. Yapılmış olan suç duyurusu yetkili kişi tarafından incelenerek Cumhurbaşkanlığı Başsavcılığı’na gönderilir.

Vatandaşın internet üzerinden yapacağı online suç duyurusu işleminin dosya numarası için CİMER’den kod alabilmesi sağlanır. Böylelikle suç duyurusunun ne durumda olduğuna ilişkin bilgi takibi yapılabilir. Hakaret, hırsızlık, taciz, isteyerek yapılan yaralama eylemi, özel hayatın ihlali, yalan beyan ile dolandırıcılık vb. daha pek çok konu hakkında suç duyurusunda bulunmak için CİMER sistemine giriş yapılarak başvuru yapılabilir.

Ziyaretçi Yorumları (1)
 1. Rıdvan AÇAR dedi ki:

  Dolandırıcılık ile ilgili savcılığa suç duyurusunda bulundum acaba ne zaman işleme girer

Whatsapp
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Önemli Not: Sitede yer alan makalelerde yer alan bilgilerin doğrudan doğruya kişiler tarafından kullanılması sakıncalıdır. Bilgi, ipucu ve Yargıtay kararlarına ilişkin anlatımlar sadece tavsiye niteliğinde olup işbu anlatımlara dayanarak davaların asaleten takip edilmesi kesinlikle . İster ceza ister özel; hukukun her alanında olursa olsun davalarınızı alanında uzman ve tecrübeli bir avukat ile takip etmenizi öneririz. Avukatlık hizmetinin bir güven ilişkisi içermesi nedeniyle gerekli değerlendirmeyi bizzat kendiniz yapıp, sağda solda yazan "İzmir'in en iyi avukatı" gibi emarelere itibar etmeyiniz.