Meşru Savunma Nasıl Yapılmalıdır?

Meşru Savunma Nasıl Yapılmalıdır?
26.12.2020
931

Meşru savunma nasıl yapılmalıdır? Sorusunun birçok farklı cevabı bulunsa da savunmanın belirli noktaları hep aynıdır. Bu konuda halk arasında bilinen adıyla meşru müdafaa, kişilerin zarar görme tehlikesi altında zarar görmemek adına tehlikeyi def etmek amacıyla uyguladığı şiddet olarak tanımlanabilir. Türk Ceza Kanununca sabitlenen meşru savunma hakkı geçerli görüldüğü takdirde kişiye ceza verilmemektedir.

Eski ceza kanununda meşru savunma yapılabilmesi için kişinin ırzına saldırı ya da canına saldırı olması gerekmekteydi, ancak yeni düzenlenmeler ile söz konusu durum ortadan kaldırarak meşru savunma hakkının herhangi bir hakkı savunmak için yapılabilmesi uygun görülmüştür. Aynı zamanda meşru savunmanın yapılabilmesi için kişinin sadece kendi haklarına değil bir başkasının haklarını savunmak amacıyla karşısındaki güce oranla güç kullanması takdirinde ceza almayacağı Türk Ceza Kanunu’nun 25. Maddesinde belirtilmiştir.

Meşru Savunmada Saldırıya İlişkin Şartlar Nelerdir?

Meşru savunmaya konu olan olayda, kişiye veya başka birisine karşı bir saldırının olması gerekmektedir. Bu konuda saldırının bir tüzel kişiliğe veya kuruma yönelik bir saldırı olması söz konusu şartların içerisinde yer almamaktadır. Burada saldırının devamlılığı oldukça önemlidir, saldırı başlamış ve kesilmiş ise ancak saldırının yeniden başlama ihtimali bulunuyorsa saldırının devamlılığı esas alınacak ve meşru savunma hakkının oluşmasına imkân sağlayacaktır.

Söz konusu saldırı bitmiş ve geçmişte kalmış ise sonradan saldırıya karşılık verilmesi meşru savunmaya girmeyecektir. Bu sebeple saldırıya verilen karşılığın saldırı devam ederken veya devam etme ihtimali varken verilmesi gerekmektedir. Son olarak saldırının meşru savunma sayılabilmesi için söz konusu saldırının haksız yani hukuka aykırı olması gerekmektedir. Hukuka aykırı olmayan durumlarda meşru savunma sayılması mümkün değildir.

Meşru Savunma Nasıl Yapılmalıdır?

Meşru Savunma Nasıl Yapılmalıdır?

Meşru Savunmada Savunmaya İlişkin Şartlar Nelerdir?

Meşru savunma nasıl yapılmalıdır? Sorusuna cevap olması adına, saldırının meşru savunma kapsamında değerlendirilebilmesi için gerekli görülen şartları şöyledir;

  • Savunmanın Zorunlu Olması,
  • Savunmanın Saldırıyı Yapana Karşı Olması,
  • Savunmanın Saldırı ile Doğru Orantılı Olması,

Yukarıda belirtilen şartların oluşması halinde kişinin saldırıya karşı gerçekleştirdiği güç meşru savunma kapsamında değerlendirilecektir.

Savunmanın Zorunlu Olması

Kişiye veya başkasına yapılan saldırıya karşılık yapılan savunmanın zorunlu olması gerekmektedir. Bu konuda saldırıdan başka türlü kaçma ihtimalinin olması, saldırıya karşı savunma yapılmasının son çare olması gerekmektedir.

Savunmanın Saldırıyı Yapana Karşı Olması

Yapılan savunmanın meşru savunma kapsamında değerlendirilebilmesi için, saldırıya yönelik savunmanın sadece saldırıyı gerçekleştiren kişi veya kişilere yapılması gerekmektedir. Saldıran kişi veya kişiler ile bağlantısı bulunmayan kişilere yapılan saldırı meşru savunma kapsamında değerlendirilmeyecektir.

Savunmanın Saldırı ile Doğru Orantılı Olması

Savunmanın saldırı ile doğru orantılı olması, meşru savunmanın en önemli şartlarından biridir. Bu konuda saldırı ile savunmanın orantılı olmadığı hallerde kişinin savunma maksadıyla gerçekleştirdiği eylem meşru savunma içerisinde değerlendirilmeyecektir. Örneğin, yumrukla saldırıya uğrayan bir kişinin bıçak kullanması, kişinin savunma maksadı ile uyguladığı eylemin orantısız güç olduğu anlamına gelmektedir. Bu sebeple kişinin eylemi meşru savunma içinde yer almayacaktır.

Meşru Savunma ile Haksız Tahrik İlişkisi

Meşru savunma, kişiye veya bir başkasına yapılan hukuka aykırı saldırı karşılığında kişinin haksızlığı önlemek adına savunmadan başka çaresinin kalmadığı durumlarda uygulanmaktadır. Haksız tahrik ise sona eren ya da devam eden eyleme karşı zorunlu olmadığı halde karşılık verilmesidir. Her iki durumda da haksız saldırı mevcut olsa da, aradaki fark meşru savunmada saldırının devamlılığının olmasıdır. Bu sebeple saldırının devam etmediği ve savunmanın zorunlu olmadığı durumlarda kişiler, meşru savunma hakkından değil haksız tahrik hakkından yararlanacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Önemli Not: Sitede yer alan makalelerde yer alan bilgilerin doğrudan doğruya kişiler tarafından kullanılması sakıncalıdır. Bilgi, ipucu ve Yargıtay kararlarına ilişkin anlatımlar sadece tavsiye niteliğinde olup işbu anlatımlara dayanarak davaların asaleten takip edilmesi kesinlikle . İster ceza ister özel; hukukun her alanında olursa olsun davalarınızı alanında uzman ve tecrübeli bir avukat ile takip etmenizi öneririz. Avukatlık hizmetinin bir güven ilişkisi içermesi nedeniyle gerekli değerlendirmeyi bizzat kendiniz yapıp, sağda solda yazan "İzmir'in en iyi avukatı" gibi emarelere itibar etmeyiniz.