Kirasını Ödemeyen Kiracının Tahliyesi

Kirasını Ödemeyen Kiracının Tahliyesi
17.10.2020
2.245

Kira sözleşmesi yapan her iki tarafın (kiracı ve kiraya veren taraflar) da bilmesi şart olan konu, kirasını ödemeyen kiracının tahliyesi konusudur. Kiranın ödenmemesi halinde yapılacak tahliye işlemleri, kiranın hangi sebepler sonucunda ödenemiyor olmasına bağlı olarak farklı sonuçların doğmasına neden olabilir. Konu hakkında; kira ödemesi yapmayan kiracının ne durumda tahliye olacağı, tahliye koşullarının neler olduğu, tahliyenin nasıl sağlanacağı konuları araştırılmalıdır.

Kirasını Ödemeyen Kiracı Ne Zaman Tahliye Olur?

Kira ödemesinin yapılmıyor olması, kiracı olarak varlığını koruyan kişinin tahliye edilmesi için yeterli bir sebeptir. Ancak Türk hukukun değer yargılarının olması ve insani değerlere önem verilmesi kapsamında; kiracının tahliye olması konusunda da düzenlemeler yapılmıştır. Ödeme yapılmaması halinde, kiraya veren kişinin kiracıyla irtibat kurması ve bu duruma neden olan sorunun ne olduğunu tespit etmesi gerekir.

Kiracının ödeme yapamamasını sağlayacak iki ayrı neden vardır. Bu nedenler; keyfi olarak kiranın ödenmiyor olması ve yaşanan sorunlara bağlı olarak kiranın ödenmiyor olması nedenleridir. Eğer keyfi olarak ödeme yapılmama söz konusu olursa, kiraya veren kişi tahliye işlemlerini derhal başlatabilir; kiracı olanın zorluk çıkarması halinde mahkemeden yardım dahi alabilir.

Ancak, eğer bir soruna bağlı olarak kiranın ödenmesi yapılamıyorsa; bu durumda hem mahkeme tarafından hem de kiraya veren kişi tarafından kiracıya süre verilmesi öngörülür. Her insanın hayatında belirli dönemlerde zorluk yaşayabileceği bilindiği üzere, kiracılar da dara düştükleri zaman doğrudan tahliye edilmezler. Ödeme yapılmaması halinde geçen iki veya üç aylık süre sonunda tahliye işlemleri başlatılır.

Kirasını Ödemeyen Kiracının Tahliyesini Kim Yapar?

Kiranın ödenmemesi halinde, kirasını ödemeyen kiracının tahliyesi araştırmaları sağlanır. Kira ödemesi; kira hazırlanırken yapılan sözleşmeye bağlı olarak, belirli aralıklarla ve düzenli olarak yapılması planlanan sözleşmedir. Kira ödemesinde yapılacak olan aksamalar veya eksiklikler de, sözleşmeye aykırı durumların ortaya çıkması doğrultusunda yasaktır ve tahliye gerektiren bir durumdur.

Kirasını Ödemeyen Kiracının Tahliyesi

Kirasını Ödemeyen Kiracının Tahliyesi

Eğer ödeme yapılmaması söz konusu olursa ve ek olarak süre verilmesi gerekirse, ilk olarak ek sürenin tamamlanması gerekir. Çünkü bu süre, mahkeme tarafından da verilmesi uygun kabul edilen zaman dilimidir ve tamamlanmadan tahliye söz konusu olmaz. Daha sonra, sürecin tamamlanmasına ancak kiracının ödeme yapmamış olmasına bağlı olarak tahliye uygulamak gerekir. Eğer kiraya veren taraf ile kiracı olan taraf arasında bir uyuşmazlık yoksa tahliyeyi kişilerin kendileri uygular.

Ancak taraflar arası yaşanacak olan uyuşmazlık halinde; kiraya veren kişi veya hak ihlali olduğunu düşünen kiracının mahkemeye gitmesi gerekir. Mahkeme tarafından kiraya veren kişinin haklı bulunması halinde, tahliye emri verilir ve mahkeme kontrolünde tahliye gerçekleşir. Eğer kiracı haklı bulunursa da, bir süre tahliye erteleme kararı alınır.

Kirasını Ödemeyen Kiracının Tahliyesi Nasıl Olur?

Tahliye, bir yerin boşaltılması veya arındırılması anlamına gelen kavramdır. Kira konusunda, kirasını ödemeyen kiracının tahliyesi söz konusu olduğunda; kiraya verilen alanın boşaltılması ve o kiracıdan arındırılması anlamı yüklenir. Tahliyeyi sağlamak için gereken temel unsur, kiracının ödemesini yapmamış olduğu ancak fayda sağladığı alanı boşaltmasıdır. Bu aşama; kişilerin anlaşması dahilinde de olsa, mahkeme kontrolünde de olsa zorunlu olarak tamamlanmalıdır.

Daha sonra, kira sözleşmesi içerisinde yer alan hükümlerin son kez değerlendirilmesi sağlanır. Sözleşme içerisinde yer alan maddelere bakılarak; kiracının veya kiraya verenin hak ve borçları değerlendirilir. Borçlu olan tarafın, borç kapsamında gerekenleri yapması sağlanır ve alacaklı tarafın bu durumu teyit etmesi gerekir. Daha sonra kiracının, kirasını ödemediği yerden başarılı bir şekilde tahliye olduğuna emin olunur.

Ziyaretçi Yorumları (1)
  1. emekli dedi ki:

    Geçmişte başımıza gelmişti bu konu tam bir çile sağolsun ramazan bey el attı berkay bey ile birlikte çıkardılar kiracıyı giren bize girdi ama en azından kurtulduk allah razı olsun

Önemli Not: Sitede yer alan makalelerde yer alan bilgilerin doğrudan doğruya kişiler tarafından kullanılması sakıncalıdır. Bilgi, ipucu ve Yargıtay kararlarına ilişkin anlatımlar sadece tavsiye niteliğinde olup işbu anlatımlara dayanarak davaların asaleten takip edilmesi kesinlikle . İster ceza ister özel; hukukun her alanında olursa olsun davalarınızı alanında uzman ve tecrübeli bir avukat ile takip etmenizi öneririz. Avukatlık hizmetinin bir güven ilişkisi içermesi nedeniyle gerekli değerlendirmeyi bizzat kendiniz yapıp, sağda solda yazan "İzmir'in en iyi avukatı" gibi emarelere itibar etmeyiniz.