İdareye Karşı Açılacak Tazminat Davası

İdareye Karşı Açılacak Tazminat Davası
12.11.2020
1.002

İdari kişiye karşı açılacak tazminat davası olarak nitelendirilen davanın diğer adı tam yargı davasıdır. İdarenin herhangi bir davranışı, hukuka aykırı hareketleri gerekçesiyle zarar uğrayan şahısın maddi ve manevi olarak karşılanması amacıyla açtığı dava aşamasıdır. Aslında tam yargı davası idarenin olumsuz davranışlarına göre açılan hukuktaki adı tazminat olarak geçen idari bir dava çeşididir.

Tam Yargı Davasına Bakmakla Görevli İdari Mahkemeler

İdari mahkemeler kişinin haklarını korumaya yönelik açılır. Bu tarz işlemler için belirli görevleri olan kişiler ilgilenir.

Tam yargı davasına bakmakla görevli olan idari mahkemeler şu şekilde sıralanır;

  • İdare mahkemesi (ilk derece mahkemesi)
  • Vergi mahkemesi (ilk derece mahkemesi)
  • Bölge idare mahkemesi (istinaf mahkemesi)
  • Danıştay (temyiz mahkemesi ve belirli davalarda ilk derece mahkemesi olarak görev yapar.)

İdari vergi mahkemeleri için açılan davalar istinaf denilen bölge idare mahkeme tarafınca yapılır. Temyiz amacıyla açılan mahkemeler için ise danıştaya başvuru yapmak gerekir.

Tazminat Davası Danıştay Kararları

Tam yargı davası açmak nasıl süresi nasıl belirlenir ilk önce bu soruya cevap bulmak gerekir. Kişinin haklarına karşı engel teşkil eden idari işlemlerden dolayı danıştaya ve idare mahkemelerine direkt olarak tam yargı davası ya da iptal ile birler tam yargı davası açılır. Kişi idareye karşı açılacak tazminat davası öncesinde idari mahkeme kararını yenileme değiştirme talebini üst makamlardan isteyebilir.

Eğer yetkili kişi yok ise işlemi yapan kişi tarafından yardım istenir. Bu sayede idare mahkeme açma süresi durdurulur. Eğer altmış gün içerisinde yetkili kişiden cevap gelmez ise onaylanmamış sayılır ve iptal olur. Eğer kesin bir şekilde işlem reddedilmişse işlem sürecine yeniden başlanabilir.

İdareye Karşı Açılacak Tazminat Davası

İdareye Karşı Açılacak Tazminat Davası

Doktorun Kişisel Nedeniyle Açılan Tazminat Davası

Hasta doktor ilişkisinde, doktorun hastaya karşı yapmış olduğu hata neticesinde doktora dava açılabilir. Tazminat davası açmak için öncelikli olarak kanıt gösterilmesi gerekir. Yeterli belgeler hastanın elinde olduğu takdirde dava açılabilir.

Yol Yüzünden Trafik Kazasına Sebep Olan Durumlarda Açılan Tazminat Davası

İlk olarak başvurulan dosya yetkili kişiler tarafından detaylıca incelenir. Eğer yol çalışması sebebiyle bir araç arızalanması sonucu kaza oluşmuşsa araç kontrol ettirilir. Aracın herhangi bir yerinde sıkıntı olmadığı anlaşılır ve sadece yoldan kaynaklı sıkıntı var ise bu tarz işlemlerde kişi zararının karşılanması için yetkili kişiye tazminat davası açabilir. Bunun için mahkemeye sunulmak üzere kanıtlı belge olması gerekir. Fotoğraf en etkili yöntem olur. Aracın arıza durumunun olmaması da mahkeme için yararlı bir belge olur.

Doğrudan Tam Yargı Davası Açma Şartları

İki bin beş yüz yetmiş yedi sayılı idari yargılama kanununa göre on ikinci maddesine göre; kişinin hakkını ihlal eden durumlarda danıştay ya da idari mahkemelere karşı ekstra bir durum gerekmeden dava açabilme şansları vardır. İptal ve tam yargı davalarını açabildikleri gibi ikisi beraber de yargı davası açılabilir.

İlk zamanlar idari tam yargı davasının açılma işlemi doğrudan değildi. Yetmiş birinci maddenin bin yedi yüz kırk sayılı kanunu değiştikten sonra artık doğrudan yargı davası açılma imkanı sağlandı. İptal davası açılmadığı sürece davanın seyri devam eder ve hukuka aykırı durum söz konusu olamaz. Bu şartlara uyulduğu takdirde herhangi bir problem yaşanmaz.

Her davanın kendine ait yargılama süreci vardır. Davadan davaya değişen bu süreç için dava açılmadan önce detaylı bilgi almak kişinin mahkemeyi kazanması açısından oldukça önemli olur. Haklı olduğu konuda yeterli delilleri topladığında tazminat davası açmak oldukça kolaydır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Önemli Not: Sitede yer alan makalelerde yer alan bilgilerin doğrudan doğruya kişiler tarafından kullanılması sakıncalıdır. Bilgi, ipucu ve Yargıtay kararlarına ilişkin anlatımlar sadece tavsiye niteliğinde olup işbu anlatımlara dayanarak davaların asaleten takip edilmesi kesinlikle . İster ceza ister özel; hukukun her alanında olursa olsun davalarınızı alanında uzman ve tecrübeli bir avukat ile takip etmenizi öneririz. Avukatlık hizmetinin bir güven ilişkisi içermesi nedeniyle gerekli değerlendirmeyi bizzat kendiniz yapıp, sağda solda yazan "İzmir'in en iyi avukatı" gibi emarelere itibar etmeyiniz.