İcra Takibinin Başlatılması

Hayatımız da birçok borcumuz vardır. Ödediğimiz veya ödüyor olduğumuz illaki bir borç vardır. Büyük ya da küçük. Borcumuzu zor durumda kaldığımız da bazen ödeyemiyor olabiliyoruz. Ve ödeyemeyince bir takım işlemlerden sonra icra takibi başlatılıyor. İcra takibinin başlatılması borçlu olan bir kişinin borcunu ödeyemediği durumlarda başlatılmaktadır. İcra takibi alacaklının borcunu devlet ile alacağı bir yöntemdir. Alacaklı kişi icra takibini İcra Müdürlüğü ile başlatır. İcra takibi bir avukat ile devam eder.

İcra Takibindeki Aşamalar

İcra takibinde tabii ki de direk icra gelmez. İlk başta alıcı kişi icra Müdürlüğü’ne gidip bir icra talebi başlatması lazım. İcra talebi başladıktan sonra icra müdürlüğü tarafından borçlu kişiye bir ödeme emri gönderilir. Ödeme emrinden sonra borçlu kişi bir itiraz dilekçesi bulunmadığı takdirde icra takibi başlamıştır. Borçlu kişinin mal varlığının haciz ederek İcra Müdürlüğü satış işlemlerine geçer. Satış işlemleri borçlunun alacaklıyı olan borcunun kapatılması için gerçekleşir. İcra takip aşamalarında farklı birkaç yolda bulunmaktadır. Mahkemenin kararı ile icra takibi borçluya ödeme emri (tebliğ) gitmeden de haciz işlemleri başlatılabilir. Bu mahkeme kararı borçlu insanın evinden malını yok etmesi olayını daha ortadan kaldırılmış olmaktadır.

İcra Takibi Nasıl Başlatabilirim?

Alacaklı iseniz icra takibi başlatmanın birkaç yolu vardır. Öncelikle icra takibinin başlatılması hangi türden nasıl yapılacağına karar verilmesi lazım. Bunları belirledikten sonra bir avukattan yardım isteyerek, gerekli belgeleri hazırlayıp İcra Müdürlüğü’ne gitmeniz gerekmektedir. Bu işlemlerden sonra icra takibi başlatabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra borçluya bir ödeme talebi gönderilir. Bu ödeme tarihinden sonra bir müddet zaman vardır. Bu zaman içinde borçlu kişi ödemesini yapmadığı ya da bir itiraz dilekçesi bulunmadığı takdirde icra, haciz işlemleri hemen başlatılır. İcra takibi için bir icra avukatına başvurmanız en doğru yöntem olacaktır. Kendiniz de icra takibini yönetebilirsiniz ama avukat gibi bilgili olamazsınız. İcra takibini bu yüzden bir avukat yoluyla başlatabilirsiniz.

İcra Takibin Başlatılması

İcra Takibin Başlatılması

İcra Takibinin İtiraz Zamanı Ne Kadar?

Alacaklı kişi İcra Müdürlüğü tarafından icra işlemlerini başlatması durumunda Bir takım işlemler gerçekleştiriliyor. Bu bir takım işlemlerin içinde, icra takibi başlatıldığı zaman borçlu kişiye bir ödeme talebi gitmektedir. Bu ödeme talebinde bildiğiniz gibi birkaç hafta zaman vardır. Bu zaman içinde ödemeye itiraz gelmezse haciz işlemi başlatılır. İlamsız İcra takibinde itiraz süresi 7 gün içinde itiraz yapılmaması durumunda haciz işlemleri başlatılır. Borçlu kişi bu 7 gün içinde ödeme talebine itiraz bulunduğu anda takip işlemleri sona ermiş olacaktır. Ancak alacaklı kişiye borcunu almak istemesi durumunda mahkeme yoluyla dava açma hakkına sahiptir. Bu dava açma süresi 6 aydır.

Hangi Eşyalar Haciz Edilebilir

Evimize haciz gelmesi tabii ki de kötü bir durumdur. Bu durumda evimizdeki eşyaların haczedilmesi doğru olabilir. Evimize haciz gelmesi niye hiçbir şekilde istemeyiz değil mi. peki diyelim bir borcumuzu ödeyemedik. İcra takibine düştük evimizdeki hangi eşyaların alınacağını merak ediyoruz. Belirli kanunlar da evinizde olan belirli eşyalar alınacaktır. Dizilerden gördüğümüz kadarıyla bir eve haciz geldiğinde evdeki yastıklara kadar götürüyorlar. Bu durum tabii ki de dizilerde kalır. Evdeki eşyaların götürülmesi için bazı yasalar vardır.

Peki, evdeki hangi eşyalar haciz ile götürülür;

  • Para
  • Antika eşya
  • Gümüş
  • Altın

Ve buna benzer lüzum olmayan değerli eşyaları haciz edilebilir. Ancak evdeki her eşya haciz edilemez. Lüzumlu olarak geçen; bulaşık makinesi, televizyon, çamaşır makinesi, klima ve benzeri ihtiyaç gerektiren eşyalar haciz edilemez. Ancak ihtiyaç olan bu eşyalardan 2 tane varsa birini haciz etme konusunda serbesttir.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Önemli Not: Sitede yer alan makalelerde yer alan bilgilerin doğrudan doğruya kişiler tarafından kullanılması sakıncalıdır. Bilgi, ipucu ve Yargıtay kararlarına ilişkin anlatımlar sadece tavsiye niteliğinde olup işbu anlatımlara dayanarak davaların asaleten takip edilmesi kesinlikle . İster ceza ister özel; hukukun her alanında olursa olsun davalarınızı alanında uzman ve tecrübeli bir avukat ile takip etmenizi öneririz. Avukatlık hizmetinin bir güven ilişkisi içermesi nedeniyle gerekli değerlendirmeyi bizzat kendiniz yapıp, sağda solda yazan "İzmir'in en iyi avukatı" gibi emarelere itibar etmeyiniz.