Güvenlik Soruşturması Kararlarına Karşı Açılan Dava

Güvenlik Soruşturması Kararlarına Karşı Açılan Dava
13.10.2020
992

Hukukun; kavram olarak çok geniş bir alana hitap ediyor olması ve sosyal hayatı konu edinen, insan hayatına doğrudan dokunan düzenlemelere temas ediyor olması, hukuk alanında oldukça fazla sayıda dava bulunmasına neden olur. Bu davalardan bir tür ise, güvenlik soruşturması kararlarına karşı açılan dava olarak nitelendirilen davalardır. Güvenlik soruşturması yapılan alanlarda, soruşturma kapsamında hak ihlali yaşayan veya bu tür ihlallerin söz konusu olduğunu düşünen insanlar, kararlara karşı dava açma hakkına sahiptir.

Güvenlik Soruşturması Kararlarına Karşı Hangi Durumlarda Dava Açılır?

Güvenlik soruşturması kapsamında alınan kararlar için; hem davanın işleyiş süreciyle alakalı olarak, hem de soruşturma sonucunda yapılan değerlendirmelere bağlı olarak davalar açılabilir.

Soruşturma kararlarına bağlı dava açılması için gereken durumlar şu şekildedir:

  1. Güvenlik soruşturması kapsamında, değerlendirme dışı kalan kişinin; bu soruşturmanın olmadığına dair kanıt sunması, soruşturmanın olumsuz olarak sonuçlanmasına neden olan durumlara karşı tespit raporlarının sunulması halinde
  2. Güvenlik soruşturmasında görev alan kişilerle, soruşturma sonucunda olumsuz yanıt alan taraflar arasında; tartışmaların yaşanmış olması, geçmişten gelen düşmanlık halinin bulunması ve kan davası gibi sorunların bulunuyor olması
  3. Güvenlik soruşturması kapsamında değerlendirilmeyen bireyler tarafından yapılacak olan; soruşturma yapan ekip tarafından hile olduğu söylenmesi veya soruşturması devam eden kişinin yapmış olduğu yanıltma hali gibi etkenler

Güvenlik soruşturması devam ederken veya olumsuz olarak sonuçlanırsa; insanlar tarafından, soruşturmaya tabi tutulan insanlar tarafından dava açılmasına neden olan durumlardır.

Güvenlik Soruşturması Kararlarına Karşı Açılan Davayı Kimler Açabilir?

Davalar, içeriklerine bağlı olarak; şahsa sıkı sıkıya bağlı haklar kapsamında açılan davalar ev diğer insanlar tarafından açılmaya da uygun olan davalar olarak ikiye ayrılır. Şahsa sıkı sıkıya bağlı olan haklar; güvenlik soruşturması yapılan kişilerin olumsuz yanıt almasına bağlı olarak dava açabilme haklarının olduğu gibi, yalnızca kişi tarafından açılabilen davalardır. Benzer şekilde, her insan tarafından açılabilecek davalar ise; soruşturma kapsamında yer alan süreçlerden birinde haksızlık yapılmasına bağlı olarak, her insan tarafından açılabilecek olan davalardır.

Burada, soruşturmanın hangi aşamasında ve hangi olaya bağlı olarak dava açılmak istendiği değerlendirilmelidir. Çünkü aynı konu için, bazı insanlar tarafından dava açılabilirken; bazı insanlar tarafından dava açılamayacak olduğu bilinmelidir. Özet olarak; soruşturma sonucu olumsuz olan kişi tarafından tüm güvenlik soruşturması için dava açılabilir. Ancak, diğer insanlar dava açacaksa; elde olan delillere bağlı olarak her iki tarafın değerlendirilmesine yönelik dava açılmasını sağlayabilir.

Güvenlik Soruşturması

Güvenlik Soruşturması Kararlarına Karşı Açılan Dava

Güvenlik Soruşturması Kararlarına Karşı Açılan Dava Süreci

Güvenlik soruşturması kapsamında açılacak olan dava, bölge Asliye mahkemelerine başvuru yapılmasıyla başlar. Burada, ilk olarak savcılık tarafından değerlendirme yapılır ve dava açılmasını gerektiren bir durum varsa dosya açılır. Eğer dava açılmasına gerek yoksa da, dosya reddi verilerek dava yapılmaz. Dava başlatılırsa; elde olan deliller incelenir, savcılık tarafından tüm araştırma yapılır ve deliller toplanır. Tarafların avukatları tarafından yapılan savunmalar dinlenir ve elde olan deliller teslim alınır.

Tüm veriler, güvenlik soruşturması kararları kapsamında açılmış olan dava dosyasına eklenir. Mahkeme zamanı geldiğinde hazır olan dava, hakim huzuruna sunulur ve değerlendirme yapılır. Hakim kararları sonucunda; soruşturmanın yeniden yapılmasını sağlamak amacıyla yeni bir ekip görevlendirilmesi, soruşturma sonucunun aynen kabul edilmesi veya soruşturma sonucunun kişi aleyhinde düzeltilmesi sağlanabilir. Ortaya çıkan karar sonucuna bağlı olarak, soruşturma konusunun nasıl yönlenecek olduğu yeniden belirlenmiş olur. Bu süreç, dava açılması sağlanmadan hemen önce bilinmesi gereken bir süreçtir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Önemli Not: Sitede yer alan makalelerde yer alan bilgilerin doğrudan doğruya kişiler tarafından kullanılması sakıncalıdır. Bilgi, ipucu ve Yargıtay kararlarına ilişkin anlatımlar sadece tavsiye niteliğinde olup işbu anlatımlara dayanarak davaların asaleten takip edilmesi kesinlikle . İster ceza ister özel; hukukun her alanında olursa olsun davalarınızı alanında uzman ve tecrübeli bir avukat ile takip etmenizi öneririz. Avukatlık hizmetinin bir güven ilişkisi içermesi nedeniyle gerekli değerlendirmeyi bizzat kendiniz yapıp, sağda solda yazan "İzmir'in en iyi avukatı" gibi emarelere itibar etmeyiniz.