Ağır Ceza Avukatı Ne Yapar?

Ağır Ceza Avukatı Ne Yapar?
09.12.2020
2.278

Avukatların da kendi içerisinde branşları vardır. Ağı ceza avukatı da bu branşlardan birisidir. Ağır ceza avukatlığı, son derece tecrübe ve hassaslık gerektiren bir alandır. Ağır ceza mahkemelerinde yargılanan kişiler, ağır ceza avukatına ihtiyaç duymaktadır. Ağır ceza avukatları, bu alanda pek çok işi yapmaktadır. Ağır ceza avukatı ne yapar? sorusu da çok fazla sorulmaktadır. Yağma ya da irtikap suçlarından, ağır ceza avukatları sorumludur. Resmi belgelerde yapılan sahteciliklerle de ağır ceza avukatları ilgilenmektedir. Nitelikli dolandırıcılık suçları ağır ceza mahkemelerine yargılanmaktadır. Dolayısıyla ağır ceza avukatları bunlarla da ilgilenmektedir.

Ağır Ceza Mahkemelerinde Hangi Davalar Görülmektedir?

Ağır ceza mahkemelerinde pek çok dava görülmektedir. Bu davalar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Rüşvet ya da resmi belgelerdeki sahtecilik suçları
 • Nitelikli dolandırıcılık suçları
 • Gasp, yağma ya da hırsızlık suçları
 • Taksirle insan öldürme suçu
 • Kasti olarak insan öldürme suçu
 • Ağırlaşmış yaralama suçları
 • Zimmet suçları
 • Milli savunmaya karşı çıkılması
 • Devletin egemenlik organlarına ya da alametlerine nitelikte suçlar işlemek
 • Devletin sırlarına karşılık casusluk suçları
 • Propaganda ya da terörle mücadele gibi suçların davaları ağır ceza mahkemelerinde görülmektedir. Bu suçlar ağır ceza avukatlarıyla yargılanmaktadır. Bu suç unsurları topluma ya da kişiye yönelik olarak gerçekleştirilmektedir. Ne durumda olursa olsun mutlaka yargılanmaktadır.

Ağır Ceza Avukatları Mahkemede Tam Olarak Ne Yapmaktadır?

Suç kavramı taşıyan durumlar, ağır ceza kanunları tarafından incelenmektedir. İncelemeler sonrasında avukatlar, müvekkillerine karşı sorumluluklar almaktadırlar. Suçlama ya da mağduriyetler, kanunlar ışığında sanık ya da mağdura, ağır ceza avukatı tarafından bildirilmelidir. Bir nevi ağır ceza avukatı, aracı konumundadır. Müvekkil ve mahkeme arasında aracı olur. Dosyaların hazırlanması ya da delillerin sunulması bu süreç içerisinde yapılmalıdır.

Ayrıca kanunların incelenmesi, ek davaların incelenmesi de ağır ceza avukatı ve müvekkil arasında görüşülür. Ceza hukuku üzerindeki tüm güncellemelere, ağır ceza avukatı hakim olmalıdır. Ağır ceza mahkemesinin sunduğu gerekçelere müvekkilini savunması gerekmektedir. Bunu ancak ağır ceza avukatı yapabilmektedir. En iyi sonuca odaklanmayı sağlamak ve delilleri en iyi şekilde sunmak davanın olumlu sonuçlanması sağlamaktadır. Bu nedenle ağır ceza avukatının önemi büyüktür.

Ağır Ceza Avukatı Ne Yapar?

Ağır Ceza Avukatı Ne Yapar?

Ağır Ceza Avukatı Neden İyi Olmalıdır?

Ağır ceza avukatın iyi olması, dava sürecini kolaylaştırmaktadır. Açık ve net bilgiler vererek, davanın seyrini değiştirebilmektedir. Bu aşamada müvekkil ve avukatın iletişimi çok önemlidir. Branşında uzman olan ceza avukatları, dava boyunca süreci en iyi şekilde yönetebilmektedir. Ağır ceza mahkemelerinde devletin atadığı ağır ceza avukatları da bulunmaktadır.

Fakat sürecin daha iyi bir şekilde yönetilebilmesi adına, profesyonel biri de bulunabilmektedir. Mahkeme sonucuyla ilgili net bilgiler çok öngörülememektedir. Dolayısıyla bu şekilde bilgi veren ağır ceza avukatlarının tecrübesinden şüphelenilebilmektedir. Bu süreç çok da zor değildir. İyi araştırmalara sonrasında başarılı bir ağır ceza avukatı tutulabilmektedir.

Ağır Ceza Avukatlarının Fiyatları Nasıl Belirlenmektedir?

Ağır ceza avukatı hakkında bilgi sahibi olmayanlar ağır ceza avukatı ne yapar? Konusunu sıklıkla dile getirebilmektedir. Davası olan kişiler genellikle avukat arayışına girerler ve bu aşamada fiyatları da araştırırlar. Bu aşamada müvekkilin hangi suç kategorisinde olduğu çok önemlidir. Çünkü bu fiyatın değişmesinde önemli bir faktördür. Dosya masrafları ya da dava süresi de göz önünde bulundurulmalı ve fiyata hazırlıklı olunmalıdır. Kesin ve net bilgi almak isteyen kişiler, mutlaka avukatlık ya da danışmanlık bürolarıyla görüşmelidir. Ancak bu şekilde doğru ve güncel fiyat bilgisi alabilmektedir. Avukat tutma konusu, düşünüldüğü kadar zor bir süreç değildir.

Ziyaretçi Yorumları (1)
 1. caner dedi ki:

  Avukat bey çok teşekkür ederim değerli bilgiler için. Hatırlarsınız beni torbalıdan caner saygılar sevgiler.

Whatsapp
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Önemli Not: Sitede yer alan makalelerde yer alan bilgilerin doğrudan doğruya kişiler tarafından kullanılması sakıncalıdır. Bilgi, ipucu ve Yargıtay kararlarına ilişkin anlatımlar sadece tavsiye niteliğinde olup işbu anlatımlara dayanarak davaların asaleten takip edilmesi kesinlikle . İster ceza ister özel; hukukun her alanında olursa olsun davalarınızı alanında uzman ve tecrübeli bir avukat ile takip etmenizi öneririz. Avukatlık hizmetinin bir güven ilişkisi içermesi nedeniyle gerekli değerlendirmeyi bizzat kendiniz yapıp, sağda solda yazan "İzmir'in en iyi avukatı" gibi emarelere itibar etmeyiniz.