Adli Sicil Kaydı

Kişilerin; bir iş yerine başvuru yaparken ve çalışmakta olduğu iş yerlerine devam ederken, eğitim talebinde bulunurken ve eğitimlerine devam ederken, sağlık alanında, sabıka alanında olacak şekilde çeşitli güvenceleri sağlamaları gerekir. Bu güvence dayanaklarının başında ise adli sicil kaydı olarak nitelendirilen; daha önceden işlenmiş olan suçların olup olmadığını gösteren, sabıka kaydı olarak bilinen yasal tutanak olup olmadığını gösteren kayıtlar yer alır. Konu hakkında; adli anlamda sicil kaydının ne olduğunu, öneminin ne olduğunu, sicil kaydının hangi durumlarda değişeceğini ve nereden temin edilebileceğini bilmek oldukça önemlidir.

Adli Sicil Kaydı Nedir?

Kişilerin sürmekte olduğu yaşam içerisinde; çalışmaları, eğitim almaları, sağlık desteği almaları ve diğer insanların hayatlarına zarar vermemeleri gerekir. Tüm bu denetimler de devlet tarafından kontrol altında tutularak; toplum huzurunun sağlanması, insanların yapabilecek olduğu potansiyel suçların tespit edilerek önlenmesi, daha huzurlu günler yaşanması adına çalışmalar yapılır.

Tüm bu çalışmaların toplu olarak denetilmesi ise imkansız olan bir olay olduğu ve potansiyel tehlikelerin tespit edilemeyeceği için, adli sicil kaydı tutanaklarının tutulması karar kılınmıştır. Bu tutanaklar içerisinde çeşitli bilgilerin yer alması, özellikle kamu kurum ve kuruluşları içerisinde yer almak isteyen insanlara duyulması planlanan güven adına oldukça önemlidir. Tutanaklar içerisinde; kişinin hayatı boyunca karışmış olduğu suçların neler olduğu, bu suçlardan dolayı hangi ceza yaptırımlarıyla karşı karşıya kaldığı ve almış olduğu cezalardan ne kadar indirim aldığı, bilgileri yer alır.

Adli Sicil Kaydı

Adli Sicil Kaydı

Adli Sicil Kaydı Nelerde Kullanılır?

Adli sicil kayıtları, genel olarak insanların toplu olarak faaliyet göstermekte olduğu her alanda kullanılabilen kayıtlardır.

Bunların yanı sıra, adli sicil kayıtlarının kullanılmakta olduğu başlıca alanlar şu şekildedir:

  1. Özellikle üniversite eğitim kurumları başta olmak üzere, eğitim kurumlarına kayıt yaptırılırken ve her sene kayıt yenileme yapılacağı zaman
  2. Toplu olacak şekilde konaklama sağlanan yerlere (Okul yurtları, özel yurtlar, kadın sığınma evleri, yetiştirme kurumları gibi) kayıt yaptırılmak istendiği zaman
  3. Kamu kurum ve kuruluşları içerisinde çalışma yapılmak istendiği, etkinliklere katılım sağlanmak istendiği ve çeşitli faaliyetlerde görev alınmak istendiği zaman başvuru yapılırken
  4. Askerlik görevini yerine getirmek için katılım sağlanmak istendiği zaman
  5. Özel kuruluşlarda sigortalı olarak çalışma yapılmak istendiği zaman

Bu gibi durumlar söz konusu olduğu zaman, adli sicil kayıtlarının temin edilmesi ve bu belgeleri isteyen kurum ve kuruluşlara verilmesi gerekir.

Adli Sicil Kaydı Nereden Alınır?

Adli sicil kayıtlarının kullanılmasına ilişkin olan önemli bir husus da, bu kayıtların nereden alınacak olduğu hususudur. İlk olarak bilinmelidir ki, daha önceden birçok yerden ve daha zor olarak şekilde adli sicil kayıtlarının temin edilmesi mümkünken; insan sayısının her geçen gün artması, adli sicil kayıtlarının zorunlu olarak temin edilmesinin gerekmesi gibi nedenlerle şuan daha kolay bir şekilde belgelerin elde edilmesi mümkündür. Bunun için yapılması gereken en önemli işlem ise PTT şubelerine giderek e devlet şifrelerinin alınmasını sağlamaktır.

Alınan şifreler sonucunda insanlar; kendilerine ait olan devlet sayfasına giriş sağlayarak ihtiyaç duydukları belgeleri kolaylıkla alabilir. Bu belgelerin başında da adli sicil kayıtları yer aldığı için; e devlet sayfasına giriş yapılarak arama motoru alanına adli sicil için kayıt yazmalıdır. Daha sonra görüntülenen sonuçlar içerisinden ilk seçeneğe giriş yapılır ve istenen belgenin nereye verileceği, kim tarafından talep edildiği gibi alanların doğrulanması sağlanır. Bilgilendirme yazısı okunarak kutucuk işaretlenir ve belge dökümü görüntülenir. İsteğe bağlı olarak cihaza indirilir ve yazdırılabilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Av. Ramazan Sertan Safsöz
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Önemli Not: Sitede yer alan makalelerde yer alan bilgilerin doğrudan doğruya kişiler tarafından kullanılması sakıncalıdır. Bilgi, ipucu ve Yargıtay kararlarına ilişkin anlatımlar sadece tavsiye niteliğinde olup işbu anlatımlara dayanarak davaların asaleten takip edilmesi kesinlikle . İster ceza ister özel; hukukun her alanında olursa olsun davalarınızı alanında uzman ve tecrübeli bir avukat ile takip etmenizi öneririz. Avukatlık hizmetinin bir güven ilişkisi içermesi nedeniyle gerekli değerlendirmeyi bizzat kendiniz yapıp, sağda solda yazan "İzmir'in en iyi avukatı" gibi emarelere itibar etmeyiniz.